Po śmierci nie tylko prawa, ale i obowiązki zmarłego przechodzą na spadkobierców. A co jeśli spadkodawca pozostawił po sobie kredyt hipoteczny? Kto powinien go spłacić? Czy spadkobierca może stracić nieruchomość?
Przepisy zawarte w Kodeksie cywilnym określają jasno, że z chwilą śmierci spadkodawcy jego prawa i obowiązki przechodzą na spadkobierców. Spadkobierca dziedziczy także zobowiązania zmarłego, czyli długi spadkowe.
Nabycie nie ma charakteru ostatecznego
Spadkobierca dziedziczy spadek z chwilą śmierci spadkodawcy, pamiętajmy jednak, że to nabycie nie ma charakteru ostatecznego. Spadkobierca ma bowiem możliwość odrzucenia spadku.
Przyjmując spadek, dziedziczący składa oświadczenie przed sądem, notariuszem lub milcząco wobec braku oświadczenia spadkobiercy o odrzuceniu spadku, z upływem 6 miesięcy od chwili śmierci spadkodawcy. W momencie przyjęcia spadku ponosi on odpowiedzialność również za długi spadkowe z całego swego majątku.
Spadek z dobrodziejstwem inwentarza
Spadkobierca ma możliwość przyjęcia spadku w formie prostego przyjęcia lub z dobrodziejstwem inwentarza.
To właśnie przy prostym przyjęciu spadku dziedziczący ponosi pełną odpowiedzialność za długi spadkowe z całego swojego majątku, bez ograniczenia.
W przypadku przyjęcia dziedzictwa z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi zmarłego z całego swojego majątku, z ograniczeniem do wartości ustalonego w inwentarzu, który został sporządzony przez komornika.
Odpowiedzialność spadkobierców ma charakter solidarny
Dodajmy także, że odpowiedzialność spadkobierców za długi spadkowe ma charakter solidarny. Wierzyciel ma możliwość żądać całości lub części należnego mu świadczenia od spadkobierców: łącznie, od niektórych lub od pojedynczego spadkobiercy. Z kolei jeśli jeden spadkobierca spełnił świadczenie, może żądać zwrotu od pozostałych spadkobierców w proporcjonalnych do uzyskanego spadku częściach.
Mieszkanie obciążone hipoteką
W masie spadkowej znaleźć się może również mieszkanie obciążone hipoteką. Takie należności również zobowiązani są spłacić spadkobiercy. Jeżeli natomiast dług nie zostanie spłacony, wierzyciel ma możliwość rozpoczęcia postępowania egzekucyjnego. W przypadku hipoteki, jeśli spadek zostanie przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza, wierzyciel hipoteczny ma prawo dochodzić roszczeń z rzeczy obciążonej hipoteką do jej wartości, ponadto może dochodzić roszczeń przed innymi wierzycielami osobistymi.