Jak rozwiązać umowę o Internet w Play?

2015-02-19 14:29:53

Rozwiązanie umowy o Internet lub innej usługi telekomunikacyjnej zwykle przysparza nam wiele problemów. Jak ich uniknąć w przypadku sieci Play?

Korzystanie z usług danego operatora telekomunikacyjnego nie zawsze musi być dla nas korzystne, jednak ze względu na podpisaną wcześniej umowę czujemy się zmuszeni do jej wypełnienia. W rzeczywistości mamy prawo do odstąpienia od niej w dowolnym momencie, choć oczywiście może się to wiązać z finansowymi konsekwencjami.

Powód rozwiązania umowy

Do rozwiązania umowy z operatorem nie jest konieczny istotny powód. Zgodnie z polskim prawem odstąpienie od umowy jest możliwe w każdym okresie jej trwania, bez względu na przyczyny podjętej decyzji. Szczególną sytuacją będzie tylko zmiana warunków umowy lub cennika usług przez operatora. W takich okolicznościach możemy bowiem rozwiązać umowę bez ponoszenia konsekwencji finansowych.

Jak rozwiązać umowę?

W celu rozwiązania umowy należy przygotować odpowiednie oświadczenie, które znajdziemy też na stronie internetowej Play, a następnie przesłać je na adres operatora. Inną możliwością jest wizyta w jednym z salonów sieci i złożenie dyspozycji doradcy klienta. W tym drugim przypadku warto jednak poprosić o kopię oświadczenia, która będzie dla nas dowodem, że rzeczywiście zrezygnowaliśmy z danej usługi, nie tylko internetowej.

Konsekwencje

O ile zerwanie umowy nie jest wynikiem zmiany warunków świadczenia usług przez operatora, będziemy musieli liczyć się z finansowymi konsekwencjami naszego działania. Nie będzie to jednak kara umowna, a konieczność zwrotu ulgi przyznanej na realizację danej oferty internetowej. Ulga ta będzie jednak pomniejszona o część proporcjonalną dla okresu, który wypełniliśmy zgodnie z umową. Operatorowi zwrócimy więc tylko część, która jest naliczona dla pozostałego okresu.

Okres wypowiedzenia

Pamiętajmy też, że każdy operator zapisuje w swoim regulaminie okres wypowiedzenia, czyli czas, w którym rozwiązanie umowy wejdzie w życie. Zazwyczaj trwa to 30 dni po zakończeniu ostatniego cyklu rozliczeniowego, co oznacza, że jeśli dyspozycję złożymy na początku danego miesiąca, to rozwiązanie umowy nastąpi dopiero za dwa miesiące. Jest to szczególnie istotne dla osób wypowiadających umowy po wypełnieniu okresu ich obowiązywania. Niezastosowanie się do terminów wypowiedzenia może skutkować naliczeniem opłat za kolejny miesiąc.

Arkadiusz Wojciechowski

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam