Reklama

Artykuł

Obraz wprowadzający do artykułu

Ukradli Ci dokumenty? Sprawdź, co robić

konta osobiste

Strata dokumentów potrafi mocno dać się we znaki ich właścicielowi. Czasami po prostu gubi się portfel, ale czasami ktoś z premedytacją zabiera nie swoje dokumenty. Gorzej, że potem może chcieć je wykorzystać do przestępstwa. Warto wiedzieć, co robić w takiej sytuacji. 

Kradzież dokumentów i kart płatniczych to nie tylko straty materialne, na jakie narazić może nas złodziej. Musimy także liczyć się z tym, że przestępca wykorzysta naszą tożsamość, by wyłudzić kredyt, dokonać zakupów z odroczoną płatnością, podpisać umowę najmu w celu kradzieży dobytku lub uniknąć opłat. W związku z tym w chwili, gdy stwierdzimy kradzież dokumentów, jak najszybciej powinniśmy zgłosić to do właściwych instytucji.

Najpierw należy zgłosić sprawę kradzieży na policji, która przekaże tę informację do Centralnej Kartoteki Rzeczy Utraconych w Wyniku Przestępstwa. Tutaj także możemy dostać zaświadczenie o kradzieży dokumentów, czyli tzw. tymczasowy dowód. Takie zaświadczenie przyda się przy załatwianiu różnych spraw urzędowych.

Jednoczesnym krokiem powinien być kontakt z bankiem w celu zastrzeżenia skradzionych kart płatniczych (możemy to zrobić np. w drodze na posterunek policji). Zgłoszenia kradzieży dokonamy bezpośrednio w placówce bankowej lub telefonicznie, kontaktując się z konsultantem bankowym, jednak musimy liczyć się z tym, że przez telefon należy podać informacje potwierdzające naszą tożsamość, co może być trudne w sytuacji, gdy nie posiadamy swoich dokumentów.

Zastrzec skradzioną kartę można także dzwoniąc pod numer 828–828–828, który uruchomiony został przez Związek Banków Polskich. Pod podany numer można telefonować z każdego miejsca na świecie, zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Nie ma znaczenia też pora, ponieważ infolinia działa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Wystarczy przez telefon podać nazwę banku, w którym posiadaliśmy skradzioną kartę, a zostaniemy przełączeni bezpośrednio na infolinię właściwej instytucji finansowej.

Następnie, gdy zastrzeżemy dokumenty i kartę, należy udać się do najbliższego urzędu gminy lub placówki konsularnej, by wyrobić nowe dokumenty.

Do najważniejszych dokumentów, które koniecznie powinniśmy zastrzegać w przypadku kradzieży, należą:

  • dowód osobisty,
  • paszport,
  • prawo jazdy,
  • książeczka marynarska,
  • książeczka wojskowa,
  • karta pobytu,
  • karty płatnicze,
  • dowody rejestracyjne.

Reklama