Uważaj! Dobrodziejstwo inwentarza nie działa w przypadku długów hipotecznych

2014-12-31 14:38:41

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza to dobry sposób na bezpieczne odziedziczenie majątku po zmarłym. Ale, uwaga! Dobrodziejstwo inwentarza nie działa w przypadku długów hipotecznych.

Dobrodziejstwo inwentarza to wygodny sposób na przyjęcie majątku po zmarłym bez pełnej odpowiedzialności za długi spadkowe. W takim wypadku spadkobierca nie musi się martwić, ponieważ nie odpowiada za długi zmarłego, które przekraczają wartość aktywów otrzymanego spadku.

Żeby przejąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, należy złożyć odpowiednie oświadczenie przed sądem, ewentualnie przed notariuszem.

Gdy jest więcej niż jeden spadkobierca i którykolwiek z nich złożył oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, przyjmuje się, że również pozostali tak obejmują majątek z mocy prawa. Z mocy prawa spadek obejmują w ten sposób również małoletni spadkobiercy.

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza to bezpieczeństwo, ale również koszty. Zanim dojdzie do przejęcia takiego majątku, trzeba dokonać jego spisu oraz oszacować wartość inwentarza. Zajmuje się tym komornik i to właśnie spadkobiercy muszą ponieść koszty związane z jego wynagrodzeniem, które może wynosić nawet kilkaset złotych na godzinę. Oczywiście, im większy majątek, tym dłużej będzie pracował komornik.

Niestety, istnieją takie wierzytelności, których nie dotyczy zasada ograniczenia odpowiedzialności, nawet gdy spadek przejmowany jest z dobrodziejstwem inwentarza. Chodzi o wierzytelności zabezpieczone hipotecznie. Mówi o tym ustawa o księgach wieczystych i o hipotece, a ściślej mówiąc, art. 74.

To właśnie ten zapis wyłącza nieruchomość obciążoną hipoteką ze spadku przyjmowanego z dobrodziejstwem inwentarza. Nie ma znaczenia, że właściciel takiej nieruchomości umarł i przestał spłacać zobowiązania. Wierzyciel ma prawo dochodzić swoich praw w stosunku do nowego właściciela (spadkobiercy) i może przeprowadzić postępowanie egzekucyjne. Oczywiście w takim wypadku wierzyciel nie może dochodzić większych kwot niż te, które wynikają z zawartej wcześniej umowy. Roszczenia muszą oczywiście dotyczyć nieruchomości obciążonej hipoteką.

Warto jeszcze dodać na koniec, że spadkobierca ma dokładnie pół roku na przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, licząc od momentu, gdy dowiedział się, że został powołany do spadku.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam