W Wielkiej Brytanii mieszka coraz więcej Polaków, wielu z nich jest zmotoryzowanych. Z myślą o nich przygotowaliśmy krótki poradnik o tym, jak ubezpieczyć samochód za granicą.
W Wielkiej Brytanii, tak jak i w Polsce, nie ma możliwości jazdy samochodem bez ubezpieczenia OC. Pojazd, który porusza się po drogach publicznych, musi mieć również ważny przegląd techniczny i opłacony podatek drogowy. Już w momencie rejestracji auta należy skontaktować się z ubezpieczycielem, aby dopełnić formalności.
Polskie prawo stanowi, że polisa OC wygasa w przypadku zarejestrowania pojazdu mechanicznego za granicą, co oznacza, że jeśli auto zostanie przerejestrowane, trzeba nabyć nowe ubezpieczenie - już na miejscu. W Wielkiej Brytanii można zakupić polisę komunikacyjną typu polskiego OC przez Internet, co okazuje się tańsze i szybsze niż podpisywanie umowy ubezpieczeniowej bezpośrednio u agenta lub brokera.
Główną różnicą pomiędzy polskim OC a jego angielskim odpowiednikiem jest to, że ubezpieczając auto w UK, ubezpieczony zostaje kierowca przypisany do konkretnego pojazdu, wymienionego w polisie ubezpieczeniowej, a nie - tak jak w Polsce - pojazd. Dodajmy, że w umowie może być wymienionych kilka osób, które będą podlegały ochronie, kierując wskazanym samochodem. W przypadku, gdy właściciel samochodu jest jedyną osobą wymienioną w umowie ubezpieczenia, to poruszać się nim mogą uprawnieni członkowie jego najbliższej rodziny. Trzeba jednak pamiętać, że im więcej osób zostanie wpisanych do polisy, tym składka będzie wyższa.
Posiadając informacje o konieczności ubezpieczenia komunikacyjnego w Wielkiej Brytanii, można przystąpić do jego zakupu. Jak to zrobić? Po pierwsze, trzeba znaleźć odpowiednią ofertę. Najlepiej zrobić to online. W UK umowy ubezpieczeniowe zawierane są najczęściej w formie direct, czyli przez Internet.
Wysokość opłaty za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne będzie zależała od takich elementów jak:
- wiek kierowcy,
- lata posiadania prawa jazdy przez kierowcę,
- historia ubezpieczeniowa kierowcy,
- rocznik samochodu,
- pojemność silnika,
- informacja, gdzie będzie stało auto,
- liczba kierowców, na których samochód zostanie ubezpieczony.
Zniżki (w wysokości od 10 proc. do nawet 70 proc.) można uzyskać za bezkolizyjną i bezwypadkową jazdę (są dostępne dla kierowców z krajów Unii Europejskiej) oraz po ukończeniu kursu Pass Plus.