Wiele osób pracujących poza granicami naszego kraju marzy o ustabilizowaniu swojej sytuacji, np. przez kupno mieszkania w danym państwie. Czy pomogą w tym nasze rodzime banki?
Osoby zainteresowane kupnem mieszkania często nie posiadają na ten cel gotówki w odpowiedniej wysokości i muszą wspierać się kredytami bankowymi. Dotyczy to także polskich emigrantów, którzy uzyskują dochody za granicą. Często ich zarobki są wyższe od przeciętnych pensji uzyskiwanych przez konsumentów w Polsce - to mogłoby sugerować, że dla banków zdolność kredytowa emigranta będzie na tyle duża, że bez przeszkód uzyska pożyczkę, finansując wszystkie swoje marzenia, włącznie z kupnem mieszkania znajdującego się na terytorium innego państwa. Czy aby na pewno?
Zabezpieczenie hipoteczne
Analizując oferty banków działających w Polsce, bardzo szybko przekonamy się, że otrzymanie kredytu hipotecznego na zakup zagranicznej nieruchomości będą niemożliwe. Głównym problemem jest kwestia zabezpieczenia hipotecznego.
Bank napotka olbrzymie trudności z zabezpieczeniem mieszkania, które znajduje się poza granicami naszego kraju, nie wspominając nawet o ewentualnej egzekucji długu. Nieruchomość znajdująca się na obszarze danego państwa podlega bowiem przepisom tego kraju, a to z punktu widzenia banku oznaczałoby konieczność przygotowywania specjalnych umów dla każdej zagranicznej lokalizacji kupowanego przez kredytobiorcę mieszkania i ścisłą współpracę z władzami danego kraju. Właśnie dlatego tradycyjnego kredytu hipotecznego, zaciągniętego w ojczyźnie, nie będziemy mogli pozyskać na zakup domu czy mieszkania za granicą.
Alternatywne rozwiązania
Istnieje jednak kilka metod, które pozwolą kupić nam nieruchomość w obcym kraju na pożyczkę zaciągniętą w Polsce. Zabezpieczeniem spłaty długu może być bowiem inna niż nabywana za pozyskane pieniądze nieruchomość, znajdująca się w naszym kraju - i to na niej może zostać ustanowiona hipoteka.
Zawsze możemy starać się o pożyczkę hipoteczną, z której środki przeznaczyć możemy przecież na dowolny cel. Problem polega jednak na tym, że pożyczka hipoteczna posiada nieco wyższe oprocentowanie od kredytu hipotecznego, co wpłynie na zwiększenie całkowitego kosztu spłaty zadłużenia i wysokość poszczególnych rat. Dodatkowo maksymalna kwota pożyczki zostanie zmniejszona do około 70 proc. wartości krajowej nieruchomości - to standardowo mniej o 20 p.p w stosunku do LtV kredytu hipotecznego. Warto więc przeanalizować, czy takie rozwiązanie będzie dla nas korzystniejsze niż zaciąganie kredytu w kraju, w którym planujemy zakup mieszkania.