Reklama
Artykuł

Czy na pożyczkę przez Internet naprawdę czeka się tylko 15 minut?
Pożyczki przez Internet reklamowane są jako ultraszybkie. Czy to prawda, że wypłata pożyczonych przez klienta pieniędzy rzeczywiście odbywa się w 15 minut, czy może takie zapewnienia to po prostu chwyt marketingowy?
Rynek pożyczek pozabankowych rozrasta się w zawrotnym tempie. Stanowi swoistą alternatywę dla rynku kredytów bankowych. Co istotne, pożyczki pozabankowe oferowane są nie tylko w oddziałach firm je oferujących, ale również przez Internet. Ten ostatni kanał sprzedaży znany jest z szybkości przebiegu procedury pożyczkowej. Czy tak jest naprawdę?
Szybkie pożyczki – sposób obsługi
Mówiąc o szybkich pożyczkach przez Internet, zwykle mamy na myśli pożyczki, które można zaciągnąć bezpośrednio przez stronę internetową firmy pożyczkowej, bez konieczności zawierania umowy w tradycyjny sposób - składając podpis na papierowym dokumencie. Wnioskowanie o pożyczkę jest w takich sytuacjach stosunkowo proste. Zaczynamy od wejścia na stronę wybranej firmy pożyczkowej, która posiada w swojej ofercie interesujący nas produkt. Kolejny krok to uważne przeczytanie regulaminu pożyczki i jej warunków. Po tym kroku akceptujemy regulamin i przechodzimy do wypełniania formularza z wnioskiem.
W formularzu podajemy nasze dane teleadresowe. Do tego niezbędne będzie oświadczenie o dochodach i przesłanie na podany adres mailowy skanu naszego dowodu tożsamości. Czasami zdarza się, że firma pożyczkowa dla weryfikacji prosi nas o dokonanie symbolicznej opłaty na jej konto. Po dokonaniu tego kroku, analizowany jest wniosek o pożyczkę. Tego typu wnioski są rozpatrywane ekspresowo, a niezbędne dokumenty przesyłane są poprzez panel użytkownika, do którego wnioskodawca uzyskuje dostęp lub pocztą - elektroniczną bądź rzadziej: tradycyjną.
Jak długo czekamy na pieniądze?
Kwestia czasu oczekiwania na przelew - po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej - zależy od kilku czynników, a najważniejszym z nich są sesje Elixir.
Trzeba pamiętać, że przy realizowaniu przelewów nie wszystko zależy od firmy pożyczkowej. Mimo że pieniądze mogą zostać przelane na konto klienta w ciągu nawet 5 minut po zatwierdzeniu umowy, oczekiwanie na uznanie rachunku pożyczkobiorcy tą kwotą może przeciągnąć się do kilkudziesięciu minut, kilku godzin lub nawet dni - wszystko zależy od tego, w którym banku posiada swoje konto firma pożyczkowa, a w którym klient.
Pamiętajmy, że przelewy międzybankowe muszą zostać przekazane przez Krajową Izbę Rozliczeniową zgodnie z obowiązującymi w tej instytucji i poszczególnych bankach sesjami. Pamiętajmy też, że KIR nie pracuje w weekendy, więc przelew zlecony w piątek wieczorem dotrze do odbiorcy (o ile posiada konto w innym banku niż nadawca) dopiero w poniedziałek (lub w kolejnym dniu roboczym, jeśli poniedziałek przypada na dzień wolny od pracy). Zwykle jednak firmy pożyczkowe - chcąc uniknąć tej procedury - posiadają konta rozliczeniowe w wielu bankach i przesyłają pieniądze pożyczkobiorcy z rachunku prowadzonego przez bank ten sam, w którym posiada własny rachunek klient. W ten sposób transakcja nie przechodzi przez KIR, skutkiem czego księgowana jest w ciągu kilku minut.
Konkludując, szybkie pożyczki internetowe są tak zorganizowane, że pieniądze możemy otrzymać na konto już po 15 minutach. Trzeba jednak pamiętać, że z różnych przyczyn oczekiwanie na przelew może się wydłużyć.