Czy aktualizacje systemów operacyjnych telefonów są bezpieczne?

2014-12-31 16:20:57

Obecnie zdecydowana większość telefonów komórkowych na rynku telekomunikacyjnym to smartfony. Ich nowoczesne systemy operacyjne generują jednak różnego rodzaju zagrożenia. Jak dany OS i jego aktualizacje wpływają na bezpieczeństwo użytkownika?

Ogromne możliwości technologiczne współczesnych telefonów komórkowych wynikają z wyposażenia ich w skomplikowane podzespoły, ale przede wszystkim w systemy operacyjne, które pozwalają wykorzystać wydajność i cały potencjał urządzeń.

Każdy system ulega też regularnym zmianom, które z punktu widzenia użytkowników zwiększają ich funkcjonalność, sprawność działania czy wygląd interfejsu, a w rzeczywistości dotyczą elementów, o których mamy niewielką wiedzę.

Nowoczesne smartfony to też duże zagrożenie dla użytkowników, wynikające głownie z ryzyka naruszeń bezpieczeństwa danych osobowych. Czy aktualizacje zwiększają poziom bezpieczeństwa, czy raczej stanowią niepotrzebne ryzyko?

System zamknięty czy otwarty?

W kwestii bezpieczeństwa systemu operacyjnego niezwykle ważne jest to, czy mówimy o systemie zamkniętym, takim jak iOS i Windows Phone, czy o systemie otwartym, jakim jest Android. W pierwszym przypadku bezpieczeństwo użytkownika nie jest narażone na szwank i nie ma możliwość zainstalowania na swoim smartfonie szkodliwego oprogramowania. Zupełnie inaczej wygląda kwestia Androida, który jest narażony na ataki złośliwego oprogramowania w większym stopniu. Kwestia aktualizacji ma tutaj kluczowe znaczenie.

Co daje aktualizacja?

Regularne aktualizacje Androida są nie tylko pożądane, ale wręcz wymagane. To właśnie one zwiększają bezpieczeństwo i pozwalają dostosować system do pojawiających się zagrożeń.

W przypadku systemów zamkniętych aktualizacje są zwykle kosmetycznymi poprawkami, zmieniają wygląd i zwiększają funkcjonalność urządzeń, ale nie mają takiego znaczenie dla bezpieczeństwa całego systemu. Można też z nich zrezygnować, jeśli np. nowy wygląd interfejsu nie przypada nam do gustu.

Rezygnacja z aktualizacji systemów otwartych może być poważnym błędem i wystawieniem się na cyberataki. Każda kolejna aktualizacja, choć może zawierać nowe błędy, zawsze naprawia poprzednie i dla bezpieczeństwa ma znaczenie kluczowe.

 

Arkadiusz Wojciechowski

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam