Coraz więcej Polaków korzysta ze smartfonów, które stały się małym centrum telekomunikacyjnym, multimedialnym, a nawet finansowym. Nadeszła bowiem era cyfrowego portfela i w wielu miejscach bez problemu można już płacić telefonem.
Zarówno producenci telefonów, jak i banki zachęcają do płacenia smartfonami. Proces nie jest skomplikowany. Dzięki karcie SIM NFC można dokonać płatności w podobny sposób, jak wykorzystuje się karty zbliżeniowe.
Zapłacisz telefonem, ale nie każdym
Niestety, by płacić telefonem, musimy posiadać odpowiedni smartfon, który wyposażony jest w moduł NFC. Wiele z nowych modeli posiada możliwość płacenia zbliżeniowo, bez względu na firmę. Oprócz NFC musimy posiadać aplikację płatniczą wybranego operatora (np. MyWallet w T-Mobile). Istotna jest także karta SIM NFC. Trzeba zarejestrować taką usługę oraz aktywować ją.
Do 50 zł bez PIN-u
Nasz cyfrowy portfel możemy używać bez problemu w wielu punktach handlowych. Podobnie jak w przypadku kart zbliżeniowych, nie musimy podawać kodu PIN, gdy jednorazowa płatność wynosi do 50 złotych. Powyżej tej kwoty potrzebna jest autoryzacja. Warto również ustawić zabezpieczenie do aplikacji płatniczej w postaci hasła, żeby nikt niepowołany nie mógł skorzystać z naszego cyfrowego portfela.
Płatności telefonem w aż 130 tys. punktach
Znakiem tego, że wkraczamy coraz śmielej do ery płacenia telefonem, jest fakt, iż w Polsce działa już 130 tysięcy terminali, które przystosowane są do płatności zbliżeniowych. Możemy to zrobić w wielu dużych sieciach handlowych, jak np. Empik, IKEA, Alma czy RTV Euro AGD. Warto również dodać, że od początku roku 2014 montuje się już w zasadzie tylko terminale zaopatrzone w funkcję zbliżeniową.
Kilka banków w jednym telefonie
Wydaje się, że Polacy pokochali zbliżeniowe płatności. 57 procent z nich deklaruje, że chętnie wybrałoby płatność zbliżeniową jako metodę uregulowania rachunku za zakupy. Trzeba w tym miejscu jeszcze dodać, że cyfrowy portfel nie musi ograniczać się tylko do jednego banku. Możemy w nim przechowywać wirtualne karty płatnicze wielu instytucji finansowych.
Płatności IKO w PKO Banku Polskim
Wiele banków umożliwia już płacenie telefonem, ale niektóre z nich opracowały własną metodę. Bank PKO BP przykładowo zaproponował aplikację IKO, którą należy zainstalować we własnym telefonie. Zanim jej użyjemy, musimy ją aktywować. Tutaj procedura płatności wygląda nieco inaczej niż w zwykłym płaceniu telefonem. Należy poinformować sprzedawcę, że będziemy płacili za pomocą IKO. Po uruchomieniu aplikacji otrzymamy jednorazowy kod, który następnie musimy wprowadzić w ciągu dwóch minut do terminala tak jak zwykły PIN. Płatność nie przejdzie, dopóki nie zatwierdzimy jej w telefonie. Za pomocą IKO można również wypłacać pieniądze z bankomatu.