Rencista to dla banku klient o względnie ustabilizowanej sytuacji materialnej. Weryfikując jego zdolność kredytową, instytucja finansowa będzie jednak zwracać nie tylko dochód i okres, na jaki zostało przyznane świadczenie, ale także na wiek wnioskodawcy. Kredyt hipoteczny wiąże się przecież z długim okresem spłaty. Jakie szanse ma zatem rencista na kredyt mieszkaniowy?
Kredyt hipoteczny dla rencisty jest w zasięgu jego możliwości. Osoby pobierające takie świadczenia muszą jednak liczyć się z ograniczeniami ze strony banku co do maksymalnego okresu kredytowania, a często również z koniecznością dodatkowego zabezpieczania spłaty zobowiązania.
Problem wysokości świadczenia
Renty zwykle nie stanowią tak wysokiego dochodu, który pozwalałby na uzyskanie wysokokwotowego kredytu hipotecznego. Aby zwiększyć dostępną kwotę pożyczki, osoba na rencie może poprosić swoje dzieci, by przystąpiły do kredytu, o ile są zatrudnieni i mogą wykazać się zdolnością kredytową. Dodatkowe szanse na kredyt hipoteczny mają także małżeństwa, o ile partner posiada stały dochód.
Renta na czas nieokreślony
Udzielając kredytu hipotecznego, bank oczekuje od wnioskodawcy, aby jego dochód był stały. Szanse na kredyt długoterminowy wśród rencistów mają tylko osoby ze świadczeniem bezterminowym.
Liczy się wiek kredytobiorcy
Banki udzielają kredytów hipotecznych nawet na 35 lat, ale przy tak długim okresie spłaty przychylniej patrzą na młodszych wnioskodawców, którzy mają większe szanse spłacić dług. Większość banków ustala limit wiekowy, do którego kredyt hipoteczny ma być spłacony. Aby oddać dług do 75 roku życia, 60-latek może rozłożyć kwotę kredytu na maksymalnie 15 lat. Jeśli zdecyduje się na krótszy termin spłaty, automatycznie albo otrzyma mniejszą kwotę pożyczki, albo zwiększy się jego rata miesięczna.
Rencista to jednak nie zawsze człowiek po sześćdziesiątce. Czasami rentę chorobową pobierają także osoby dużo młodsze.
Dodatkowe zabezpieczenie
Banki dodatkowo asekurują się, udzielając długoterminowych pożyczek osobom dojrzałym, wymagając ustanowienia dodatkowych zabezpieczeń spłaty długu. Może to być np. ubezpieczenie na życie wykupione przez rencistę i przepisane na bank.
Jakie dokumenty?
Rencista ubiegający się o kredyt hipoteczny powinien w banku przedstawić decyzję z ZUS-u o przyznaniu renty, w której musi być określone, na jak długo zostało przyznane świadczenie. Ewentualnie bank może zażądać innych dokumentów potwierdzających te informacje.