Jak ogłosić upadłość konsumencką?

2014-12-04 08:11:48

Według ostatnich danych blisko 2,2 mln Polaków znajduje się na listach dłużników. Dla wielu z nich dobrym rozwiązaniem może być ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jednak obowiązujące do tej pory przepisy w tym zakresie były zbyt restrykcyjne. Sprawdźmy, jak będzie można ogłosić upadłość po wejściu w życie nowelizacji.

W zeszłym roku zgłoszono do sądów 279 wniosków o upadłość. Pozytywnie rozpatrzono tylko 55. Upadłość konsumencka funkcjonuje już od 2009 roku, ale przepisy do tej pory były tak rygorystyczne, że niewiele osób było w stanie z niej skorzystać.

W tym roku Sejm przyjął nowelizację ustawy o upadłości konsumenckiej. Nowe przepisy wchodzą w życie 19 grudnia 2014 roku i znacznie ułatwiają ogłoszenie upadłości.

Postępowanie upadłościowe będzie łatwiej przeprowadzić w sądzie. Ten może jednak oddalić wniosek, gdy uzna, że niewypłacalność była spowodowana rażącym niedbalstwem albo celowym działaniem. Oznacza to, że np. dłużnik, który już miał wiele zobowiązań i nie mógł ich spłacić, zaciąga kolejną pożyczkę, wiedząc, że tej również nie spłaci, może zostać uznany za winnego celowego doprowadzenia do niewypłacalności. To samo odnosi się do wyprzedaży majątku, w celu utrudnienia dochodzenia należności.

Nowelizacja obniży także koszty postępowania sądowego. Opłata za wniosek będzie wynosiła tylko 30 zł zamiast dotychczasowych 500 zł. Syndyk nie będzie mógł otrzymać większego wynagrodzenia niż w zakresie od ¼ przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce do dwukrotności tego średniego wynagrodzenia.

Dłużnik będzie mógł również liczyć na wsparcie państwa, gdy nie będzie dysponował środkami na pokrycie kosztów postępowania sądowego. Jednak to wsparcie będzie musiało zostać zwrócone zgodnie z harmonogramem spłat.

Od 19 grudnia wierzyciele będą musieli zadowolić się spłatami przez 3 lata, zamiast dotychczasowych 5 lat.

Nowe prawo dostrzegło również konieczność pomocy osobom niezdolnym do pracy, które nie mają szans na zarobek i nie posiadają majątku. One także będą mogły ogłosić upadłość konsumencką, a ich zobowiązania zostaną umorzone. Koszty postępowania pokryje w tym wypadku Skarb Państwa.

Tak naprawdę, trudno w tej chwili wyrokować, jak będzie w praktyce funkcjonowało nowe prawo. Wprowadzane w nim zmiany miały ułatwić ogłoszenie upadłości konsumenckiej, zmniejszając jej koszty i przyspieszając cały proces. Wszystko po to, by ta możliwość była dostępna dla większej liczby Polaków.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam