Dla wszystkich, którzy w przyszłości planują sięgnąć po kredyt lub pożyczkę, dobra historia kredytowa jest na wagę złota. Jak o nią dbać?
Nie każdy klient banku i potencjalny kredytobiorca zdaje sobie sprawę, że posiadanie dobrej historii kredytowej w dużej mierze decyduje o tym, czy kredyt lub pożyczka zostaną mu przyznane, czy też bank wyda decyzję odmowną. Stąd też starania o jak najlepszą opinię w banku lub Biurze Informacji Kredytowej, w którym zamieszczane są dane o kredytowych poczynaniach, powinny być priorytetem dla każdego kredytobiorcy. Aby zadbać o jak najlepszą opinię, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach.
Średnia historia kredytowa lepsza niż żadna
Bardzo często kredytobiorcom wydaje się, że brak doświadczenia w kredytach i czysta karta w Biurze Informacji Kredytowej działają na ich korzyść. Nic bardziej mylnego. Banki zdecydowanie wolą klientów z istniejącą już historią kredytową, nawet jeśli zdarzały się lekkie opóźnienia w spłacie rat. Klient z istniejącą już historią kredytową w BIK jest bowiem już klientem sprawdzonym.
Osoba z czystą kartą może stanowić dla banku pewne ryzyko, stąd często "nowi" klienci, z zerowym scoringiem, traktowani są na podobnych zasadach jak klienci ze złą historią kredytową. Udzielając im kredytu czy pożyczki, bank może wymagać dodatkowego zabezpieczenia w postaci ubezpieczenia, poręczenia osoby trzeciej lub wpływu wynagrodzenia na rachunek w danym banku. Stąd już zawczasu, nawet jeśli nie ma potrzeby posiadania dodatkowej gotówki, warto sięgnąć po małą pożyczkę czy kartę kredytową, by stać się klientem już "odnotowanym" w Biurze Informacji Kredytowej.
Trzeba strzec spłat istniejących rat
Najlepszym sposobem pielęgnowania istniejącej historii kredytowej jest spłata rat w terminach wyznaczonych przez bank. Choćby kilkudniowe opóźnienie w spłacie zaległej raty zostanie odnotowane na osobistym koncie w BIK-u. O ile kilku dni opóźnienia bank źle nie odbierze, o tyle uporczywe opóźnienia czy też brak spłat skutecznie mogą zamknąć klientowi furtkę do kredytu, pożyczki lub chwilówki. Podczas wpłaty rat liczy się data wpływu środków na konto, nie zaś data, w której dokonano wpłaty. Jeśli więc bank wyznaczył termin spłaty na 25 dzień każdego miesiąca, wpłat warto dokonywać z dziennym wyprzedzeniem, by pieniądze trafiły na konto kredytowe na czas. W innym przypadku wpłata zostanie zaklasyfikowana jako nieterminowa. Każde opóźnienie skutecznie zmniejsza szanse klienta na pozyskanie nowego kredytu.