W chwili obecnej w przypadku leasingu mamy do czynienia z dwoma jego rodzajami: operacyjnym i finansowym. Ten drugi pozwala na amortyzację bilansową leasingowanego przedmiotu. Co dzięki temu zyskuje przedsiębiorca?
Kiedy zamierzamy sięgnąć po leasing, mamy do wyboru dwa jego rodzaje - leasing operacyjny oraz finansowy. Z perspektywy przedsiębiorcy każdy z nich posiada swoje zalety i wady, każdy z nich również inaczej rozliczany jest pod względem księgowym i podatkowym. W przypadku leasingu finansowego klient może skorzystać z tzw. amortyzacji bilansowej.
Czym jest leasing finansowy?
Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości leasing finansowy to rodzaj umowy, w świetle której leasingodawca udostępnia odpłatnie leasingobiorcy środki trwałe lub wartości niematerialne. Aby jednak osoba leasingująca dany pojazd czy sprzęt mogła skorzystać z amortyzacji bilansowej, konieczne jest, by umowa zawarta między obiema stronami spełniała przynajmniej jedną z wytycznych art. 3 ust. 4 ustawy o rachunkowości. A zatem ważne jest w tym przypadku, by po ustaniu umowy leasingobiorca mógł nabyć leasingowany przedmiot po niższej cenie. Wspomniany artykuł ustawy o rachunkowości określa również prawo osoby użyczającej do wpisania przedmiotu będącego przedmiotem leasingu w poczet swoich środków trwałych, a co za tym idzie, do odliczania amortyzacji, czyli jego zużycia.
Amortyzacja bilansowa
W zależności od tego, co stanie się z przedmiotem leasingowanym po ustaniu umowy, a także w zależności od celów, dla jakich użytkowany jest dany środek trwały, mamy do czynienia z dwiema metodami wyliczania amortyzacji bilansowej. I tak:
- w przypadku, kiedy po zakończeniu umowy leasingobiorca nie nabędzie niejako z automatu praw do "użyczanego" przedmiotu, wówczas amortyzacja bilansowa wyliczana jest na podstawie okresu leasingu lub okresu ekonomicznej użyteczności,
- w przypadku, kiedy leasingobiorca po ustaniu umowy stanie się właścicielem "użyczanego" przedmiotu, amortyzacja bilansowa jest ustalana w zależności od okresu ekonomicznej użyteczności.
Należy również pamiętać, jak już wspomnieliśmy wcześniej, że w zależności od celu, do jakiego wykorzystywany jest dany przedmiot, amortyzacja może zostać uznana jako:
- koszt wytworzenia,
- koszt sprzedaży,
- koszt działalności operacyjnej,
- a także jako koszt ogólnego zarządu.