Kiedy można zrezygnować z polisy ubezpieczeniowej?

2014-11-04 10:47:30

Czasami zdarza się, że po wykupieniu polisy ubezpieczeniowej na życie dochodzimy do wniosku, że wybrane ubezpieczenie nie spełnia naszych oczekiwań lub zdarzają się wypadki losowe, utrudniające płacenie składek. Sprawdźmy, kiedy można zrezygnować z zawartej już umowy.

Niestety niektóre osoby mają skłonność do podejmowania zbyt pochopnych decyzji. Odnosi się to również do zawierania umów ubezpieczeniowych. Przyczyny, z powodu których klienci najczęściej rezygnują z polis, to właśnie zbyt szybie, nieprzemyślane podpisanie umowy oraz wybranie nieodpowiedniego zakresu ochrony. Nierzadko zdarza się również, że klienci, już po wykupieniu polisy, zaczynają porównywać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Takie postępowanie wynika również z braku długich tradycji ubezpieczeniowych w Polsce. Ten rynek w naszym kraju jest ciągle młody i nie wszyscy potrafią jeszcze zrozumieć jego specyfikę (np. to, że efekty posiadania danego ubezpieczenia widoczne są dopiero po kilku latach jego trwania).

Kolejnym powodem rezygnacji z polis jest często pogorszenie się sytuacji materialnej, co sprawia, że pojawia się problem z opłacaniem składek.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że w przypadku rezygnacji z polisy klient otrzyma tylko cześć z wpłaconych przez siebie składek. Tutaj płaci się przede wszystkim za ochronę ubezpieczeniową. Wystarczy uregulować nawet jedną składkę, by ubezpieczyciel musiał w przypadku zajścia zdarzenia wypłacić całą sumę gwarantowaną przez polisę.

Zgodnie z prawem mamy 30 dni na odstąpienie od umowy, licząc od dnia wykupienia polisy. Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą, okres ten skraca się do 7 dni. Umowa jednak musi być zawarta na dłużej niż pół roku. W ten sposób ustawodawca dał możliwość przemyślenia decyzji o zawarciu ubezpieczenia. Klient dostaje również dodatkowy czas, żeby spokojnie i dokładnie przeczytać umowę, a także wyjaśnić wszelkie wątpliwości i niejasności wynikające z zawartej polisy. W przypadku odstąpienia od umowy, trzeba jednak pamiętać, że należy zapłacić składkę za okres, w którym firma ubezpieczeniowa udzielała nam ochrony.

Każda decyzja o rezygnacji z ubezpieczenia na życie powinna być starannie przemyślana. Czasami warto wcześniej skontaktować się z ubezpieczycielem i przekazać swoje wątpliwości, co do zawartej umowy. Jeśli problem tkwi w zakresie ochrony, firma ubezpieczeniowa z dużym prawdopodobieństwem zgodzi się na renegocjacje warunków umowy. Trzeba pamiętać, że rezygnując całkowicie z ubezpieczenia na życie, pozbawiamy ochrony nie tylko siebie, ale również naszych bliskich jako uposażonych w tym ubezpieczeniu. 

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam