Kredyt w banku wymaga zwykle wizyty osobistej w oddziale danej instytucji, dopełnienia formalności, udokumentowania zarobków, a czasem także ustanowienia zabezpieczeń spłaty długu. Social lending może być wygodniejszą alternatywą dla bankowych pożyczek.
Kiedy, dbając o zminimalizowanie ryzyka kredytowego, banki zaczęły dokładniej analizować zdolność kredytową wnioskodawców, rozkwitać zaczął rynek pożyczek pozabankowych. Systematycznie pojawiało się coraz więcej ofert parabanków, które gotowe były pożyczać od ręki, bez zbędnych formalności, nie zaglądając do BIK-u. Z czasem też oferta pożyczek pozabankowych poszerzyła się o nowy typ usługi - social lending.
Social lending - pożyczki bez zbędnych formalności
Serwisy internetowe, trudniące się pośredniczeniem w zawieraniu umów pożyczkowych typu social lending, zapewniają możliwość pożyczania pieniędzy między osobami prywatnymi. Pożyczki te udzielane mogą być nawet na korzystniejszych zasadach niż oferowane przez instytucje finansowe. Osoby zaciągające prywatną pożyczkę nie muszą płacić wysokich prowizji, dopełniać mnóstwa formalności związanych z potwierdzeniem uzyskiwanego dochodu lub ustanawiać zabezpieczeń wymaganych przez banki.
Oprocentowanie pożyczek prywatnych
Oprocentowanie prywatnych pożyczek może wynosić nawet 4-6 proc. w skali rocznej - trzeba jedynie poszukać odpowiedniego kontrahenta. Pożyczanie prywatnych pieniędzy jest również korzystne dla tych, którzy je oferują. Mogą oni bowiem ulokować swoje nadwyżki finansowe na oprocentowaniu wyższym niż oferuje zwykła lokata bankowa czy konto oszczędnościowe.
Oprocentowanie każdej prywatnej pożyczki ustalane jest indywidualnie pomiędzy użytkownikami. Odbywa się na zasadzie podobnej do aukcji internetowej, w której pożyczkodawcy określają minimalne akceptowane oprocentowanie. Pożyczkobiorcy natomiast wskazują maksymalne oprocentowanie, za jakie są w stanie pożyczyć pieniądze. Wysokość tego oprocentowania zależy także od preferowanego okresu zaciągnięcia pożyczki.
Bezpieczeństwo transakcji
Korzystanie z prywatnych pożyczek, dostępnych w Internecie, pomiędzy nieznanymi osobami może wzbudzać pewne wątpliwości i obawy o bezpieczeństwo transakcji. Każdy serwis stosuje jednak własne zabezpieczenia i weryfikuje osoby korzystające z oferty finansowej. Ponadto wiele serwisów dopuszcza maksymalną kwotę pożyczki od jednej osoby w wysokości nie większej niż 500 zł. Prywatne pożyczki są zatem często tańsze od oferowanych przez instytucje finansowe. Nie zawsze jednak uzyska się potrzebną kwotę. Warto sprawdzić kilka propozycji z różnych serwisów i porównać je z ofertą bankową.