Wybór okresu kredytowania to jedna z najistotniejszych kwestii przy podpisywaniu umowy kredytowej. Ta decyzja będzie miała wpływ na wysokość miesięcznej raty i na całkowity koszt spłaty zobowiązania. Jaka opcja będzie najkorzystniejsza?
Krótki okres kredytowania będzie obarczony koniecznością płacenia wyższych rat. Równocześnie wpłynie korzystnie na całkowitą kwotę zobowiązania do zapłaty. Suma odsetek będzie niższa w finalnym ujęciu. Nie każdy może sobie pozwolić na skracanie okresu kredytowania. Decydująca jest tutaj wysokość miesięcznych zarobków i kosztów życia. Ogólnie rzecz ujmując, pod względem finansowym bardziej opłaca się trochę mocniej zacisnąć pasa i szybciej spłacić kredyt. Jeśli nie osiągamy wystarczających dochodów, lepiej będzie jednak wziąć pod uwagę kolejną możliwość.
Dłuższy okres kredytowania okaże się korzystniejszy dla osób o niskich dochodach. Choć w końcowym rozliczeniu zapłacą więcej, będą mieli szansę w miarę bez wyrzeczeń regulować miesięczne raty w niższej wysokości. Długi okres kredytowania poprawia także zdolność kredytową. Niski dochód wyklucza nas z grona kredytobiorców, którzy mogą płacić wysoką ratę.
Decyzja dotycząca okresu kredytowania powinna być podejmowana po przeanalizowaniu różnicy w koszcie kredytu, rozłożonego na krótszy i dłuższy okres czasu. Mamy pewną dowolność w wyborze ilości rat, jednak żaden bank nie przyzna nam dużej kwoty kredytu z jej spłatą wyznaczoną na kilka rat, jeśli nie posiadamy udokumentowanych wystarczających dochodów.
Niska rata miesięczna może być korzystna także dla osób z większymi dochodami, wszystko zależy od stylu życia, aktualnych potrzeb i posiadanych zobowiązań. Być może większy koszt kredytu i tak się opłaci, jeśli miesięczna rata będzie na tyle niezauważalna, że będzie sobie można wciąż pozwolić na wszystko. Z drugiej strony świadomość, że spłacamy o wiele więcej, niż pożyczyliśmy, może być udręką. Dlatego warto jeszcze przed wybraniem się do banku, porównać online dostępne na rynku finansowym kredyty i wybrać najlepszą opcję dla siebie.