Reklama

Artykuł

Obraz wprowadzający do artykułu

MdM a zakup nieruchomości od spółdzielni mieszkaniowej

kredyty hipoteczne

Przystąpienie do kredytu MdM wiąże się z koniecznością spełnienia szeregu warunków. Przede wszystkim istnieją w programie ograniczenia związane z wiekiem kredytobiorcy, metrażem mieszkania lub domu i wiele innych, podobnych obostrzeń. Wiele wątpliwości budzi możliwość zakupu mieszkań spółdzielczych, własnościowych. Jak to jest w praktyce?

Zgodnie z zasadami programu Mieszkanie dla Młodych, można zakupić lub wykupić mieszkanie na kredyt z dofinansowaniem od spółdzielni mieszkaniowej, ale tylko pod warunkiem, że będziemy jego pierwszym nabywcą, który dany lokal zasiedla. Sam lokal musi ponadto spełnić wymagania związane z metrażem i ceną za metr kwadratowy. Limity te są ustalone z góry w programie MdM. Ile wynoszą?

Limit cenowy jednego metra kwadratowego powierzchni użytkowej zakupowanego mieszkania w ramach finansowego wsparcia programu MdM wyznacza średnia arytmetyczna dwóch ostatnio ogłoszonych wartości wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Wartości te są ogłaszane przez poszczególnych wojewodów i obowiązują w danych gminach. Wskaźniki są następnie mnożone przez współczynnik 1,1.

Wskaźnik przeliczeniowy ustalany będzie odrębnie dla trzech rodzajów lokalizacji, jako:

Limity te wyznaczane są w 3 kategoriach:

  • obowiązujące dla stolic województw,

  • obowiązujące dla gmin sąsiadujących ze stolicami,

  • obowiązujące dla pozostałych miejscowości w danym województwie.

Bieżące limity cen dostępne są na stronie internetowej BGK.

Wiele wątpliwości budzi w potencjalnych uczestnikach programu także kwestia posiadania w przeszłości innych nieruchomości. W dawnym programie Rodzina na Swoim dopuszczało się możliwość przystąpienia do programu po zbyciu posiadanej nieruchomości. W przypadku programu Mieszkanie dla Młodych takiej możliwości nie ma.

Beneficjent programu MdM nie może posiadać mieszkania w momencie przystąpienia do programu, w przeszłości ani w trakcie uczestnictwa w programie. Wyjątek stanowi sytuacja, w której potencjalny beneficjent posiada ułamkowe prawo do nieruchomości. Analogicznie do mieszkań własnościowych są traktowane mieszkania ze spółdzielczym, własnościowym prawem do lokalu.  

Reklama