Ogromny rozwój nowych technologii, na czele z Internetem, znacznie zwiększa udostępniane za ich pomocą możliwości dla konsumentów, jednocześnie ograniczając ich prywatność. Czy jesteśmy skazani na nieustanne inwigilowanie?
Obecnie trudno wyobrazić sobie sytuację, w której zostalibyśmy odcięci od dostępu do Internetu, telefonów komórkowych czy komputerów. Wykorzystujemy je nie tylko do komunikacji, ale też do coraz większej ilości codziennych czynności, dzięki czemu znacznie ułatwiamy sobie życie i oszczędzamy czas. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że z im większej ilości nowoczesnych programów i aplikacji korzystamy, tym bardziej nasza prywatność jest zagrożona. Internetowe boty, a coraz częściej także niepożądane osoby prywatne mogą zyskać dostęp do danych, których nie chcielibyśmy im udostępniać. Czy da się pogodzić ochronę prywatności z dalszym wykorzystywaniem nowoczesnych technologii? Studenci z Politechniki Warszawskiej udowadniają, że tak.
SkyDe to aplikacja, która zwyciężyła w konkursie organizowanym przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji na aplikację przyjazną prywatności. Zwycięski projekt to dzieło studentów z Politechniki Warszawskiej, którzy postanowili dopracować możliwości oferowane przez popularny komunikator Skype. SkyDe wykorzystuje technikę steganografii do celów przesyłania informacji między dwoma użytkownikami w sposób, który pozostaje niezauważony dla osób postronnych. Komunikat pokonuje drogę od jednego do drugiego użytkownika w momencie ciszy w rozmowie, unikając w ten sposób przyciągania uwagi osób niezainteresowanych. Technologia steganografii posiada w tej kwestii wyraźną przewagę nad kryptografią, w przypadku której fakt przesłania komunikatu jest zauważalny, a tylko sama treść pozostaje nieznana.
Dzięki tej aplikacji, ale też pracom wszystkich pozostałych uczestników konkursu, młodzi programiści mogą zdobywać wiedzę i budować nawyki do tworzenia aplikacji przyjaznych prywatności. Jednocześnie cały projekt ma służyć budowaniu bezpiecznej cyberprzestrzeni, w której każdy będzie mógł poruszać się bez obaw dotyczących naruszania naszej prywatności.