Jak wybrać leasing?

2014-10-20 13:48:04

Jednym z alternatywnych sposobów finansowania działalności firm jest leasing. Ponieważ nasz rynek zasypywany jest coraz większą liczbą tego rodzaju propozycji, warto wiedzieć, jak porównać oferty między sobą i wybrać najkorzystniejszą.

Leasing, traktowany jako dodatkowe źródło finansowania firm, posiada wiele zalet, a tym samym staje się coraz popularniejszą formą wspierania działalności przedsiębiorców - czy to młodych, czy też tych ze stażem pracy. Jednak, im więcej ofert na rynku, tym większa konkurencja, a co za tym idzie, pojawiają się też oferty leasingu z ukrytymi kosztami. Stąd zanim sięgniesz po leasing, koniecznie porównaj propozycje poszczególnych leasingodawców między sobą. Na czym się skupić, o tym poniżej.

Okres spłaty

Przy porównywaniu ofert, koniecznie porównujmy okres spłaty i ilość lat, na jakie oferowana jest nam usługa. Zwyczajowo leasingodawcy proponują okres pięciu lat, choć zdarzają się również przypadki leasingu siedmioletniego.

Ubezpieczenia

Podobnie jak w przypadku kredytów, tak i przy leasingu mamy do czynienia z dodatkowymi ubezpieczaniami AC lub OC, jednak zdarza się, że poza wspomnianym zabezpieczeniem w grę wchodzą dodatkowe polisy, które mogą podwyższać koszty umowy.  Stąd sięgając po umowę leasingową, warto sprawdzić, czy firma leasingowa umożliwi nam skorzystanie z samego leasingu, czy też będzie to zakup wiązany.

Wykup

W przypadku leasingu operacyjnego po ustaniu umowy mamy możliwość wykupu przedmiotu, z którego korzystaliśmy. Zwyczajowo jest to najczęściej 1-10% wartości leasingowanego przedmiotu. Jeśli zależy nam na obniżeniu rat leasingowych, wówczas możemy podwyższyć kwotę wykupu, co spowoduje automatycznie mniejsze kwoty comiesięcznych rat. Porównując oferty leasingu, warto zatem sprawdzić, jak kształtuje się kwestia wykupu użyczanego przedmiotu i jaki ma to wpływ na całkowity koszt leasingu.

Stawka WIBOR

Przeglądając oferty leasingu, warto również sprawdzić, czy sporządzone dla nas konkurencyjne kalkulacje opierają się na tej samej stawce WIBOR (stawka ta zamienia się codziennie i ustalana jest na dzień sporządzenia przez leasingodawcę umowy). W ten sposób będziemy w stanie rzetelnie porównać oferty różnych leasingodawców.

 

 

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam