OS Android, mimo wielu zalet, od kilku lat musi zmagać się ze stereotypem systemu mało płynnego, spowalniającego pracę smartfona. Jak poradzić sobie z takim problemem?
System Android, nawet w początkowych wersjach, oferował swoim użytkownikom zupełnie nowatorskie rozwiązania, które zmieniły sposób postrzegania telefonów komórkowych i dały dostęp szerszej klienteli do nowoczesnych technologii. Nie da się też ukryć, że oprócz wielu zalet OS ten posiadał i dalej posiada kilka drażniących przypadłości, takich jak wyraźne spadki wydajności i płynności działania. Pytanie brzmi: czy to tylko i wyłącznie wina systemu?
Przede wszystkim należy mieć świadomość, że urządzenia działające pod kontrolą Androida właściwie nie mogą być zawsze idealnie zoptymalizowane pod jego wymagania, co już na wstępie będzie przyczyną problemów. Czasami warto więc ograniczyć część jego funkcji, takich jak animacje okien i menu czy posiadanie wiele ekranów startowych. Jeśli nie korzystamy aktywnie z Internetu, warto też zrezygnować z opcji automatycznej synchronizacji poczty e-mail czy aplikacji społecznościowych.
Nawet jeśli posiadamy wystarczająco wydajny sprzęt, w pewnym momencie nawet on może zacząć odmawiać posłuszeństwa. Aby nie narażać się na spadki wydajności, należy pamiętać o regularnym czyszczeniu pamięci podręcznej i wyłączaniu aplikacji działających w tle, z których i tak nie korzystamy. Kolejna kwestia to regularne aktualizacje samego systemu, ale też aplikacji. Są one darmowe i szczególnie przy korzystaniu z sieci WiFi nie wymagają angażowania dużej ilości czasu, a mogą przynieść naprawdę zauważalną poprawę.
Dla płynności działania systemu duże znaczenie ma ekran startowy. To właśnie on jako pierwszy angażuje procesor i układ graficzny po wybudzeniu, więc warto zadbać, aby obciążenie to nie było zbyt duże. W razie problemów możemy też zdecydować się na zastąpienie standardowego ekranu alternatywną aplikacją. W sklepie Play znaleźć można wiele tego typu "zamienników" które nie dość, że często są bardziej atrakcyjne dla oka, to mogą też poprawić wydajność smartfony.
Warto również dbać o regularne usuwanie niepotrzebnych aplikacji i plików znajdujących się w pamięci urządzenia. Jeśli o tym zapomnimy, nawet najwydajniejszy smartfon w pewnym momencie zacznie odmawiać posłuszeństwa. W razie poważniejszych problemów można też pokusić się o przywrócenie ustawień fabrycznych, które pozwoli usunąć wszelkie programy i pliki zbędne dla poprawnego działania systemu.