Reklama

Artykuł

Obraz wprowadzający do artykułu

Dlaczego warto otworzyć konto oszczędnościowe?

konta oszczędnościowe

Oszczędzanie, bez względu na jego formę, to zawsze dobry pomysł. Polacy coraz częściej decydują się na konto oszczędnościowe. Sprawdźmy, czy i dlaczego warto je otworzyć.

Konto oszczędnościowe to w pewnym sensie połączenie lokaty i rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ROR). W porównaniu do lokaty terminowej mamy tu większą swobodę działania i zagwarantowaną elastyczność, jeśli chodzi o wykorzystywanie środków zgromadzonych na koncie.

Lokata terminowa jest zazwyczaj wyżej oprocentowana niż konto oszczędnościowe, ale w przypadku jej zerwania najczęściej tracimy odsetki. Ten produkt jest odpowiedni dla osób, które mogą sobie pozwolić na zamrożenie gotówki i nie dysponowanie nią co najmniej miesiąc (choć zdarzają się lokaty i na krótszy termin). Zazwyczaj im dłuższy okres trwania depozytu, tym wyższe oprocentowani i - oczywiście - zysk.

Konto oszczędnościowe charakteryzuje się zwykle niższą stopą zwrotu, ale nie musimy się martwić o zdobycie środków w przypadku nieprzewidzianych wydatków. Zazwyczaj banki oferują darmowe prowadzenie takiego konta, ale niektóre żądają przy tym spełnienia ściśle określonych warunków (np. korzystanie z dodatkowych produktów finansowych - głównie ROR-u).

Wybierając konkretny rachunek oszczędnościowy, należy zwracać uwagę przede wszystkim na jego oprocentowanie oraz na ewentualne dodatkowe opłaty za otwarcie i prowadzenie. Dobierając ofertę dla siebie najlepiej skorzystać z porównywarki, takiej jak Comperia.pl.

W tej chwili najwyższe oprocentowanie - na poziomie 3,5% w skali roku - oferuje Getin Bank ze swoim Kontem Oszczędnościowym. Nie poniesiemy tu żadnych kosztów, jeśli chodzi o otwarcie i prowadzenie tego rachunku, jednak trzeba posiadać tu ROR. W przypadku przelewów tylko pierwszy w danym miesiącu jest bezpłatny.

Indeksowane Konto Oszczędnościowe Toyota Banku charakteryzuje się oprocentowaniem 3,15% w skali roku. Nie trzeba zakładać ROR-u, a wszystkie przelewy, zarówno internetowe, jak i telefoniczne, są darmowe. Jednak za prowadzenie konta zapłacimy 30 zł miesięcznie. Przelewy wewnętrzne i zewnętrzne przez Internet są bezpłatne.

3% w skali roku zarobimy na Koncie Smart Saver w ING Banku Śląskim. Otwarcie i prowadzenie rachunku jest darmowe, ale za to wszystkie przelewy zewnętrzne są płatne. Dużym plusem jest również możliwość uczestnictwa w programie bankujesz-kupujesz (program lojalnościowy, w którym, płacąc kartą, zdobywa się punkty, za które można potem nabyć produkty w specjalnych cenach).

Konto oszczędnościowe nie jest rozwiązaniem dla tych, którzy chcą szybko i dużo zarobić. To produkt, który jest bezpieczny i do tego elastyczny, jeśli chodzi o dostęp do gromadzonych tam pieniędzy. To są jego największe zalety.

Reklama