W jakich sytuacjach kredyt gotówkowy przestaje być opłacalny? Odpowiedź brzmi: gdy harmonogram spłaty liczy zbyt wiele rat.
Coraz więcej Polaków decyduje się na korzystanie z kredytów gotówkowych. Zwykle kojarzą się one z krótkoterminowymi zobowiązaniami. Najpopularniejsze kredyty gotówkowe to produkty z okresem spłaty wynoszącym od kilku do 24 miesięcy.
Kredyty gotówkowe są wykorzystywane do różnych celów. Ich atutem jest oczywiście fakt, że możemy z pomocą takich produktów nabyć różne ruchomości. Najczęściej konsumenci decydują się za ich pomocą finansować sprzęt AGD, RTV, a także zakup samochodów czy wycieczek zagranicznych. Kredyty gotówkowe mogą także służyć do spłacenia części należności za kupowane dobro. W tej chwili oferta kredytów gotówkowych jest bardzo bogata, a same banki prześcigają się nawzajem, starając się prezentować swoim klientom co rusz to bardziej elastyczne i atrakcyjne oferty.
To właśnie ten rozwój oferty kredytów gotówkowych powoduje, że obecnie na rynku znajdziemy także kredyty gotówkowe, których okres spłaty może wynosić nawet 120 miesięcy, czyli 10 lat. W takich przypadkach ciężko mówić już jednak o zobowiązaniu krótkoterminowym.
Kredyty gotówkowe zaciągane na dłuższy termin z racji wydłużonych okresów spłaty w wielu sytuacjach przestają być opłacalne dla klienta. Jeśli kredyt uregulujemy w ciągu kilku czy kilkunastu miesięcy, to automatycznie koszty odsetkowe są niższe. W przypadku zobowiązań długoterminowych narażamy się na multiplikację rat i tym samym dodatkowe, większe koszty. Pamiętajmy, że oprocentowanie kredytów gotówkowych jest zdecydowanie wyższe niż przy pożyczkach hipotecznych lub kredytach hipotecznych, a to dlatego, że kredyt gotówkowy nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia.
Ogólnie ujmując, warto zdać sobie sprawę z tego, że wraz z ich wydłużaniem okresu spłaty kredyty - zwłaszcza wysoko oprocentowane - stają się zdecydowanie mniej opłacalne niż te zaciągane na okres roku czy dwóch.