Bierzesz leasing? Uważaj na haczyki w umowie

2014-09-24 13:35:12

Umowa leasingowa, jak każdy inny rodzaj umowy związanej z pozyskiwaniem pieniędzy z zewnętrznych źródeł finansowania, powinna być przez osobę decydującą się na jej podpisanie dokładnie przeczytana. Pomoże to uniknąć wyrażenia zgody na obowiązywanie zapisów, z którymi się nie zgadzamy. Jak uniknąć haczyków w umowie leasingu?

Leasing jest często porównywany do wynajmu. Mamy tu do czynienia z dwoma podmiotami – leasingobiorcą i leasingodawcą. Leasingodawcą jest firma, która zakupuje określony sprzęt i oddaje go w użytkowanie leasingobiorcy. Leasingobiorca ma w obowiązku uiszczanie płatności za wynajem owego sprzętu, zgodnie z warunkami zawartymi w umowie.

Sprawdź też: Leasing finansowy: zasady księgowania

Zarówno jedna, jak i druga strona umowy leasingu bierze na siebie pewne obowiązki, z których musi się wywiązać. Leasingodawca ma obowiązek wydać sprzęt w takim stanie, w jakim kupił go od zbywcy. Z kolei leasingobiorca zobowiązany jest do regularnych płatności w transzach leasingowych za korzystanie z przedmiotu umowy. Leasingodawca jest również zobligowany do wydania kupującemu odpisu umowy, którą zawarł ze zbywcą towaru. Niezbędny jest również odpis z gwarancji i inne dokumenty, które finansujący uzyskał.

Sprawdź też: Tarcza podatkowa w leasingu operacyjnym - oblicz, ile zaoszczędzisz

Leasingobiorca musi również pamiętać o kilku kwestiach. Otóż może on korzystać z wynajmowanego przedmiotu w takim zakresie, jaki został zawarty w umowie leasingu. W sytuacji, kiedy umowa nie traktuje o danej właściwości przedmiotu, korzystający musi sam zweryfikować, czy jest to zgodne z jego pierwotnym przeznaczeniem. W sytuacji, kiedy leasingobiorca naruszy swoje obowiązki, leasingodawca powinien dać mu upomnienie na piśmie. Jeżeli korzystający nie zastosuje się do upomnienia, to leasingodawca może wypowiedzieć umowę leasingu w trybie natychmiastowym.

Warto pamiętać również o tym, że bez zgody finansującego korzystający nie może oddać leasingowanego przedmiotu osobie trzeciej. Korzystający zobowiązany jest płacić raty w ustalonych wcześniej terminach. W większości umów o leasing widnieje klauzula, że korzystający ponosi również koszty wynikające z ubezpieczenia rzeczy. W umowie o leasing  finansujący może zobligować się bez nadprogramowego świadczenia przenieść na leasingobiorcę prawo własności rzeczy po upływie określonego w umowie trwania leasingu.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam