Leasing jest popularną alternatywą dla kredytu samochodowego. Jak przedstawia się w szczegółach umowa tego rodzaju?
Umowa leasingowa to dokument określający, w jaki sposób będzie realizowane finansowanie samochodu przy pomocy leasingu. Na wstępie warto wyjaśnić, że leasing to finansowanie zakupu auta bądź innej ruchomości, którą kupuje firma leasingowa i oddaje nam do użytku. My, jako użytkownik danego produktu, płacimy za korzystanie z niego. Jest to bardzo wygodna opcja dla wielu firm i konsumentów indywidualnych, dlatego że ma wiele atutów podatkowych.
Sama umowa leasingowa reguluje stosunek prawny między trzema stronami. Chodzi tu mianowicie o: leasingobiorcę, firmę leasingową oraz zbywcę przedmiotu leasingu. Istotne w tym kontekście jest to, że w obowiązku firmy leasingowej leży przekazanie odpisu takiej umowy ze zbywcą do leasingobiorcy. Dotyczy to również odpisów innych dokumentów, jak choćby tych, które wiążą się z gwarancją. Tego typu informacje mają bardzo duże znaczenie, ponieważ leasingobiorca musi posiadać wiedzę na temat uprawnień firmy leasingowej w stosunku do przedmiotu leasingu. Warto tu również wspomnieć o tym, że leasingobiorca nie ma prawa dochodzić wszystkich praw. Jeśli na przykład zdecyduje się na odstąpienie od umowy, to może tylko zażądać od firmy leasingowej oświadczenia.
Sama firma leasingowa na mocy umowy może odstąpić od niej z powodu wady przedmiotu leasingu. Oczywiście firma leasingowa nie użytkuje przedmiotu. Robi to leasingobiorca. W takiej sytuacji to właśnie na nim spoczywa obowiązek zażądania od firmy leasingowej, aby ta odstąpiła od umowy ze zbywcą. W chwili, gdy umowa ze zbywcą zostaje zerwana, przestaje obowiązywać także umowa leasingu. Osoba lub firma, która z niej korzysta, ma obowiązek spłacenia wszystkich niespłaconych jeszcze rat.
Oczywiście umowy leasingu nie istnieją bez opłat wstępnych. Zwykle firmy leasingowe ustalają je na poziomie 10 proc. wartości nabywanego przedmiotu. Im wyższa opłata wstępna, tym niższe raty leasingowe. Warto o tym pamiętać.
Co więcej, umowa leasingu zawierać może karę umowną. Taka kara nie może być jednak zastrzeżona na niekorzyść klienta.
Podsumowując, podstawowa wiedza dotycząca umowy leasingowej jest bardzo przydatna, będąc punktem wyjścia do skorzystania z tego sposobu finansowania.