Wybór właściwego smartfona wymaga odpowiedniej analizy parametrów dostępnych modeli. Na co trzeba zwrócić przy zakupie urządzenia szczególną uwagę?
Na rynku jest wiele modeli smartfonów. W takim natłoku możliwości konsumenci nierzadko stają wobec bardzo trudnego zadania. W końcu chcemy coś wybrać, ale – który smartfon jest najlepszy? Pomagają w takiej sytuacji rankingi, ale nie zawsze warto im wierzyć. Lepszym pomysłem wydaje się wybór smartfona samemu. Aby to zrobić, trzeba tylko wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę, porównując urządzenia.
W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na system operacyjny. Zdecydowanym liderem na rynku jest system Android. Oprócz niego działa też: iPhone IOS, Windows Phone i Blackberry. Liderem jest oczywiście Android, a to dlatego, że jest to system otwarty i korzystają z niego różni producenci. W przypadku tych pozostałych jesteśmy ograniczeni do smartfonów Apple’a, Nokii i Blackberry. Android daje nam z pewnością większe możliwości wyboru, ale trzeba pamiętać, że smartfony Apple, Blackberry i Nokii to czołówka rynkowa. Wbrew statystyce będzie to więc trudny wybór. Tu warto poczytać fachowe rankingi i szczegółowe porównania systemów w kontekście oferowanych w nich modeli.
Kolejna sprawa to wielkość ekranu. Jest to czynniki bardzo istotny, ponieważ od niego zależy, czy nasz smartfon będzie mały i wygodny, czy okaże się bliższy tabletowi i mniej komfortowy w transporcie. Wielkości wyświetlaczy rozciągają się od 4 do 6 cali. Tu warto kierować się indywidualnymi potrzebami. Przy wielkości ekranu trzeba koniecznie zwrócić uwagę na oferowaną rozdzielczość i jakość obrazu. Jeśli będą one niskie, to nie będziemy mogli się cieszyć z posiadania interesującego smartfona.
Oczywiście w przypadku smartfona istotne są jego możliwości techniczne. Nie da rady korzystać z szybkiego Internetu i aplikacji bez odpowiedniego procesora i ilości pamięci RAM. Najlepiej jeśli nasz telefon posiada najnowszy procesor i dużo pamięci RAM, ale trzeba pamiętać, że nie jest to też kwestia być albo nie być. Czasami urządzenie o mniejszych osiągach na papierze jest bardziej wydajne w praktyce.
Na koniec pozostawiliśmy dwie ważne kwestie, jakimi są bateria i aparat fotograficzny. Bateria to podstawa i najlepiej jeśli pozwala ona na długie działanie urządzenia. Wiadomo, że smartfony zwykle ładuje się częściej niż zwykłe telefony, ale od pojemności baterii zależy częstotliwość tego procesu. Dlatego jest ona tak ważna. Jeśli chodzi zaś o aparat, to należy zwracać uwagę na jego jakość i możliwości tylko wtedy, kiedy planujemy robić naszym smartfonem dużo zdjęć.