Wszystko, co warto wiedzieć o baterii w telefonie

2014-10-14 11:59:26

Bateria to element telefonu, który bardzo często powoduje nasze zdenerwowanie, i od którego zawsze wymagamy więcej, niż jest to możliwe. A jak właściwie działa bateria?

W przypadku telefonów komórkowych najczęściej stosowanym rodzajem baterii są te oznaczone skrótem Li-Ion, czyli litowo-jonowe. W odróżnieniu od standardowych baterii litowych umożliwiają one ładowanie ogniw pozbawionych energii. Zasada działania tego typu baterii wydaje się być bardzo prosta. Podczas ładowania mamy do czynienia z przemieszczaniem się jonów litu od katody do anody, czyli od elektrody dodatniej do ujemnej. Po naładowaniu i korzystaniu z baterii proces ten ulega odwróceniu – i tak za każdym kolejnym razem (cykl ładowania i rozładowywania).

Czas pracy na baterii litowo-jonowej zależny jest od jej pojemności, a ta wyrażona jest w miliamperogodzinach (mAh). Im wartość ta jest większa, tym bateria będzie wytrzymalsza. Do zalet tego typu rozwiązania należy elastyczność w ich projektowaniu, co przejawia się tym, że baterie Li-Ion mogą mieć różnego kształty, rozmiary i masę, a więc dostosowuje się je do telefonów, a nie telefony do nich. Dodatkowo tego typu baterie charakteryzują się stosunkowo wysoką odpornością na wstrząsy i innego typu uszkodzenia. Kolejną ich zaletą jest mała podatność na samoistne rozładowywanie, dzięki czemu w pełni naładowana bateria po wyjęciu z urządzenia nie powinna stracić więcej niż od 5 do 10 proc. energii. Niestety taka wytrzymałość nie trwa wiecznie, a wraz z kolejnymi procesami ładowania wewnątrz baterii pojawiają się złogi, które utrudniają proces ładowania i skracają żywotność baterii. Również wysokie temperatury mogą przyspieszać rozładowywanie ogniw litowo-jonowych.

W telefonach wykorzystywane są jednak również inne rodzaje baterii. Wśród nich można wymienić już praktycznie niestosowane ogniwa niklowo-kadmowe, niklowo-wodorkowe czy cynkowo-powietrzne. Są one znacznie gorsze od popularnych baterii litowo-jonowych, które jednak coraz częściej są zastępowane bateriami litowo-polimerowymi. Jony zastąpione polimerami pozwalają na zmniejszenie rozmiarów samej baterii, przy jednoczesnemu zwiększeniu jej pojemności do około 3000 mAh i więcej. Niestety tego typu ogniwa są bardziej podatne na uszkodzenia, co nierzadko wymusza na producentach telefonów ograniczenie dostępu do baterii.

Arkadiusz Wojciechowski

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam