Masz problem z szybko rozładowującym się telefonem? Jeśli tak, to pora znaleźć winowajców.
Telefon komórkowy to obecnie coś więcej niż tylko narzędzie do wysyłania wiadomości tekstowych i dzwonienia. Współczesne aparaty bardziej przypominają małe komputery niż stare "niewielofunkcyjne" cegły. Tendencja do rozbudowywania funkcjonalności telefonów sprawia, że ich użytkownicy mogą korzystać z wielu nowych usług i rozwiązań. Pojawia się jednak problem, którego wcześniej nie było w ogóle – szybkie rozładowywanie się baterii urządzenia pracującego bez chwili wytchnienia.
Każdy użytkownik telefonu komórkowego wie, że obok możliwości technicznych i atrakcyjnego wyglądu równie istotna jest mocna i długo trzymająca bateria. Jest to warunek konieczny, jeśli chcemy się cieszyć naszym telefonem o dowolnym czasie i w każdym miejscu. Jeśli urządzenie zmusza nas do szukania po kilku godzinach jego użytkowania gniazdka i wymaga ładowania, to posiadanie takiego telefonu przestaje być przyjemnością.
Szybkie rozładowywanie się telefonów to skutek wielu czynników. Najważniejsze jest jednak to, że współczesne zaawansowane telefony pobierają więcej energii, a jednocześnie są niewielkich rozmiarów. Nowe aplikacje, dostęp do Internetu i gier sprawiają, że zapotrzebowanie na energię rośnie. Wypadałoby w takiej sytuacji telefon zaopatrzyć w pojemniejszą baterię, co jest niestety niemożliwe, bo byłoby to równoznaczne ze zwiększeniem się jego wymiarów.
Czy w takiej sytuacji jesteśmy jednak skazani na to, że nasz telefon komórkowy będzie działał krótko? Odpowiedź jest przecząca. Jako użytkownik możemy wpłynąć na długość działania baterii nawet w najbardziej zaawansowanym smartfonie. Najskuteczniejszą metodą jest zaś wyłączanie niepotrzebnych nam w danej chwili usług, takich jak: Wi-Fi, GPS czy Bluetooth. Oczywiście, kiedy dana funkcjonalność jest nam niezbędna, należy z niej korzystać. Co innego jednak, gdy nie korzystamy aktualnie z Wi-Fi, a jest ono mimo to cały czas włączone. Sprawia to, że nasz telefon działa zdecydowanie krócej.
Reasumując, prawdziwymi powodami, przez które baterie smartfonów wyczerpują się szybciej, są aplikacje i usługi, takie jak Wi-Fi, Bluetooth czy GPS. Jeśli będziemy korzystać z nich w sposób rozsądny, tzn. wyłączać je, gdy nie są nam potrzebne, to może znaczenie zwiększyć wydajność baterii aparatu.