Leasing stał się głównym narzędziem finansowania wśród przedsiębiorców, a nawet i konsumentów. Czy oznacza to zmierzch popularności kredytów samochodowych?
Związek Polskiego Leasingu właśnie podsumował pierwsze półrocze branży leasingowej. Dane pokazują 31,8-procentowy progres w stosunku do analogicznego okresu w 2013 roku. Dotychczasowy rekord z połowy 2008 roku wynoszący 17,9 miliardów zł, został znacząco pobity, a wartość wszystkich transakcji przekroczyła 21 miliardów złotych. Wśród polskich leasingodawców prym wiedzie wciąż Grupa EFL, osiągając 8,6 procentowy udział w całym rynku.
Podstawa to leasing pojazdów
Świetne wyniki branży leasingowej w pierwszym kwartale wskazują, że wpływ na tę sytuację miały zapewne przepisy dotyczące możliwości odliczania VAT-u przy zakupie samochodów z homologacją ciężarową o masie nieprzekraczającej 3,5 tony, które skutecznie wpłynęły na zakup pojazdów lekkich. Tendencję udało się utrzymać także w drugim kwartale, dzięki sprzedaży aut w segmencie premium. Należy zaznaczyć, że w tym czasie równie dynamicznie rozwijał się leasing pozostałych pojazdów oraz leasing maszyn i urządzeń. Dla przykładu taki rodzaj finansowania pojazdów ciężarowych wzrósł o ponad 32 proc., a maszyn i urządzeń o prawie 24 proc.
Optymistyczna prognoza
Utrzymanie tak dobrych wyników transakcji leasingowych w drugim półroczu zapewne będzie bardzo trudne. Liczba spływających wniosków do realizacji w trzecim kwartale wskazuje, że początek drugiego półrocza powinien być jednak bardziej dynamiczny. Eksperci ZPL twierdzą, że utrzymanie wzrostów będzie najtrudniejsze w czwartym kwartale, ponieważ w tym samym okresie zeszłego roku miało miejsce masowe kupowanie pojazdów ciężarowych spełniających normę emisji spalin euro 5, co w tym roku może się już nie powtórzyć. W drugiej połowie roku można jednak liczyć na środki z nowej perspektywy unijnej, które powinny wyraźnie wzmocnić część branż potencjalnie zainteresowanych leasingiem, a w dalszej perspektywie - powrót dofinansowania zakupów ruchomości w rolnictwie z funduszy europejskich.
Trzeba zauważyć, że opublikowane, rekordowe dane pokazują nie tylko bardzo dobrą sytuację branży leasingowej, ale także potwierdzają poprawę sytuacji makroekonomicznej całego kraju, co może nas wszystkich napawać optymizmem.