Wielu z nas przechowywanie dokumentów potwierdzających wykonanie płatności za ratę kredytu, składkę ubezpieczeniową lub opłacenie jakiejś usługi wydaje się całkowicie zbędne. Ten błogostan trwa jedynie do chwili, gdy przyjdzie nam wyjaśnić jakąś sporną fakturę lub udowodnić w urzędzie, że opłaciliśmy składkę do ZUS-u lub podatek. Jeszcze kilka lat temu, aby być pewnym, że nic nas nie zaskoczy, byliśmy zobligowani do przechowywania stert papierów – teraz mamy konta internetowe, które taką historię transakcji udostępniają. Warto jednak wiedzieć, jak długo poszczególne banki przechowują historię transakcji na naszym rachunku.
Możliwość przeglądania historii rachunku pozwala nie tylko na wyjaśnianie spornych płatności, ale również umożliwia kontrolowanie własnych finansów. Dzięki wglądowi do naszej historii płatności za pośrednictwem rachunku możemy stworzyć uproszczone zestawienie płatności na wiele miesięcy, a nawet lat wstecz. Znaczna część banków umożliwia przeglądanie historii od momentu podpisania umowy na świadczenie usługi bankowości elektronicznej. Do tej grupy banków należą miedzy innymi:
- Bank BGŻ
- Bank BPH
- Credit Agricole
- Inteligo
- mBank
- Meritum Bank
- PKO BP
- Nordea Bank
Kolejnych kilka banków umożliwia przeglądanie historii transakcji na co najmniej kilka lat wstecz:
- ING Bank Śląski – 6 lat
- BNP Paribas – 4 lata
- Bank Ochrony Środowiska – 5 lat
Sprawdź też: Tajniki wyliczania średniomiesięcznego salda na rachunku
Istnieje jednak grupa banków, która za pomocą bankowości elektronicznej udostępni nam historię transakcji z zaledwie kilkunastu ostatnich miesięcy:
- Bank Pekao – 12 miesięcy
- Bank Smart – 12 miesięcy
- Plus Bank – 12 miesięcy
W wielu bankach, które poprzez bankowość internetową udostępniają zaledwie niewielki zakres historii naszych transakcji, możemy uzyskać wyciąg z dłuższego okresu w formie papierowej, ale będziemy musieli ponieść relatywnie niemały wydatek. Bank BGŻ oraz Pekao mogą od nas zażądać opłaty w wysokości nawet 50 zł.
Sprawdź też: Jak szybko i bez przeszkód zamknąć konto bankowe?
Racjonalne wydawałoby się tworzenie własnego archiwum co ważniejszych dowodów wykonania transakcji na przykład wobec ZUS lub urzędu skarbowego. Jednak, jak pokazuje praktyka, mało kto o tym myśli zawczasu, a przy zakładaniu konta chyba nigdy nie pytamy pracownika banku, jak długo instytucja przechowuje informacje o naszych transakcjach, a może jednak warto zacząć o to pytać.