Ile znaczy standard przesyłu danych, czyli dlaczego LTE rządzi

2014-07-31 13:54:20

Trudno wyobrazić sobie życie bez Internetu, a nawet jego posiadanie, lecz w niskiej prędkości transferu danych, wywołuje często naszą irytację. Jeśli zależy nam na komforcie, powinniśmy zwrócić uwagę na LTE.

Technologia LTE (Long Term Evolution) to ciągle stosunkowo nowe rozwiązanie na rynku usłu telekomunikacyjnych, które jednak przekonało do siebie już tysiące klientów. Dotychczasowo wszystkie osoby korzystające z Internetu mobilnego były zdane na standardy 3G, które nie zapewniały najwyższej prędkości transmisji danych, a dodatkowo prędkość ta była uzależniona od naszej lokalizacji, co oznacza też, że znalezienie się w najlepszej lokalizacji i korzystanie ze wszystkich jej dobrodziejstwo wiązało się z koniecznością przebywania w jednym z kilku największych miast w kraju. W najlepszych przypadkach mogliśmy liczyć na prędkość do 42 Mb/s, choć jej osiągnięcie było praktycznie niemożliwe. Dodatkowo połączenie było często zrywane, a transmisji towarzyszyły irytujące opóźnienia. Rozwiązaniem sytuacji miało być właśnie LTE. Czy tak się stało?

Technologia LTE została wprowadzona po raz pierwszy przez sieć PLUS i Cyfrowy Polsat. W ramach oferty otrzymywaliśmy prędkość do 100 Mb/s, która obecnie w przypadku różnych dostawców osiąga nawet 150 Mb/s. Dodatkowo każdy użytkownik mógł liczyć na zdecydowanie bardziej stabilne połączenie, które umożliwiało pracę w trakcie ruchu, np. podczas podróży pociągiem. Z perspektywy czasu należy stwierdzić, że choć LTE ma swoje wady, to zdecydowanie wygrywa z tym, co mogło nam zaoferować 3G.

Problemem w przypadku LTE ponownie jest zasięg, który choć umożliwia korzystanie z Internetu w praktycznie całym kraju, to w wielu lokalizacjach oferuje bardzo niską prędkość połączenia. Wprawdzie ciągle będziemy mogli pracować, jednak będzie wiązało się to z uzbrojeniem w cierpliwość. Najwyższe prędkości będą niezwykle trudne do osiągnięcia, gdyż wymagałoby to znajdowania się nie tylko w idealnej lokalizacji, np. w centrum Warszawy, ale też niskiego obciążenia sieci, czyli jak najmniejszej liczby osób korzystających aktualnie z połączenia LTE.

Warto też mieć na uwadze fakt, iż korzystanie z Internetu w technologii LTE wymaga posiadania urządzania obsługującego ten standard. Wymaga to zazwyczaj dopłacenia do telefonu lub tabletu, jednak korzyści związane z korzystaniem z LTE z pewnością nam to zrekompensują.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam