Osoby planujące zakup mieszkania mają często dylemat dotyczący tego, na jaki rynek się zdecydować: pierwotny czy wtórny. Wybierając rynek wtórny, należy uważać na długi - i to nie tylko bankowe - sprzedającego.
Klienci starający się o kredyty mieszkaniowe często nie potrafią wybrać, czy postawić na rynek pierwotny, kupując mieszkania u dewelopera, przy dużym ryzyku, że transakcja może się nie udać, czy postawić na rynek wtórny, co też wiąże się z niepewnością. Rynek wtórny oferuje mieszkania z drugiej ręki. Kiedy firmy deweloperskie bankrutują, najczęściej pozostawiają na lodzie swoich klientów. Jednakże klienci decydujący się na zakup mieszkania na rynku wtórnym też muszą się liczyć z wieloma pułapkami, w tym z długami sprzedających mieszkania.
Na co powinny zwrócić uwagę osoby nabywające mieszkania na rynku wtórnym? Przede wszystkim na zadłużenie mieszkania lub domu wystawionego na sprzedaż. Należy sprawdzić, czy w księdze wieczystej hipoteka nie jest obciążona i czy nie ma zaległości w płaceniu czynszu, rat kredytowych, rachunków za prąd, gaz, wodę czy ogrzewanie. To nie wszystko. Decydując się na zakup nieruchomości, trzeba sprawdzić tzw. jej zawartość, czy przypadkiem nabywca nie kupuje nieruchomości wraz lokatorami. Jeżeli kupujący podejmuje taką transakcję bez pomocy agenta nieruchomości, powinien dokładnie zweryfikować stan rzeczy. Problem w tym, że może okazać się, iż nie jest to takie proste. Dlatego zaangażować agenta nieruchomości. Działanie na własną rękę jest ryzykowne.
Aktualnie niemal lawinowo rośnie liczba licytacji komorniczych, z których wiele osób chciałoby skorzystać. Niemało osób stara się sprzedać mieszkanie i tyleż kupić je z wiszącym kredytem mieszkaniowym, a zadłużone mieszkanie można też sprzedać. Każdy podejmujący decyzję powinien zażądać od sprzedającego, by przedstawił zaświadczenie z banku z dokładną informacją o zadłużeniu właściciela mieszkania. Sygnałem ostrzegawczym powinna być niska cena. Należy pamiętać, że jeżeli kupujący zechce spłacić wcześniej kredyt, często trzeba dodać do tego prowizję bankową. Istnieje wiele innych pułapek, więc najlepiej uzyskać pomoc prawnika zarówno przy sprzedaży zadłużonego mieszkania, jak i przy jego kupnie. Przeciętny Kowalski nie zawsze jest w stanie zorientować się w prawniczych kruczkach i zasadach bądź ich braku ze strony sprzedających, dlatego najlepiej korzystać z usług agencji nieruchomości, które mają wiedzą na ten temat i choć pobierają prowizję za dokonaną transakcję, to zapewniają profesjonalną obsługę.