Według najświeższych informacji Europejczycy nie mają pełnej świadomości w kwestii sumy swoich zobowiązań finansowych. Wielu z nich nie wie nawet, w jaki sposób oblicza się realne oprocentowanie kredytu.
Niestety w kwestii kosztów kredytowych i ogólnej wiedzy bankowej jesteśmy słabo wyedukowani. Zaciąganie zobowiązań przychodzi nam stosunkowo łatwo, natomiast schody pojawiają się w momencie, kiedy dochodzi do spłaty zadłużenia.
Na co zwracamy uwagę przy zaciąganiu kredytu? Dla 70 proc. osób starających się o finansowanie najważniejsza jest wysokość raty. Jeżeli nie burzy ona domowego budżetu, to jesteśmy w stanie zaakceptować niemal każde przedstawione przez doradcę bankowego warunki. Nie jest to najlepsza droga, bowiem w grę wchodzi również czas spłaty, na który powinniśmy zwrócić uwagę, a o którym w takich sytuacjach często zapominamy. Im dłuższy okres kredytowania, tym droższa pożyczka. Najwięcej problemów sprawia jednak kredytobiorcom kwestia oprocentowania.
Po pierwsze, wielu spłacających ma problemy z rozróżnieniem oprocentowania nominalnego i oprocentowania rzeczywistego. Wskaźnik RRSO, to dla szerokiego grona pożyczkobiorców bliżej nieokreślony parametr, który dla wielu stanowi tajemnicę poliszynela. Należy pamiętać, że zarówno oprocentowanie nominalne, jak i RRSO to najważniejsze wskaźniki kredytowe określające całkowity i realny koszt kredytu. Warto się z nimi zaznajomić przed wytypowaniem konkretnej oferty. Gros kredytobiorców uważa, że przedstawiane przez banki oprocentowanie nominalne to rzeczywisty koszt zobowiązania, tym samym rzeczywista stopa oprocentowania. To oczywiście nieprawda! To RRSO zawiera w sobie koszty prowizji i ubezpieczeń.
Jak oszacować rzeczywistą stopę oprocentowania pożyczki? Należy wziąć pod uwagę kwotę kredytu, poziom prowizji, którą odlicza bank za jego udzielenie, inne koszty powiązane z pożyczką (np. polisa ubezpieczeniowa czy wycena nieruchomości - jeśli zaciągamy kredyt hipoteczny), oprocentowanie nominalne, wariant rat (równe lub malejące) oraz czas, w jakim planujemy spłacić zobowiązanie. Decydując się na kredyt, powinniśmy brać pod uwagę również to, co może się wydarzyć podczas spłaty zobowiązania. W tym przypadku ogromną rolę odgrywa ubezpieczenie i jego zakres.