Coraz więcej osób wyjeżdża do pracy za granicę, ale wiele z tych osób stara się, bądź ma zamiar wziąć kredyt w Polsce. Czy banki udzielą kredytu osobom pracującym poza granicami Polski?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, zwłaszcza w przypadku kredytów mieszkaniowych. Informacje, które ukazują się od czasu do czasu w Internecie, pokazują, że osobom pracującym za granicą trudno jest teraz uzyskać kredyt w polskiej walucie. Zresztą Rekomendacja S Komisji Nadzoru Finansowego wyraźnie mówi, że kredyty hipoteczne mogą być udzielane jedynie w walucie, w której zarabia osoba starająca się o kredyt. Najbardziej uderza to w naszych rodaków pracujących legalnie i na stałe za granicą, niemogących kupić mieszkania lub domu w kraju posiłkując się kredytami w złotówkach. Co więcej, na kredyt w złotych nie ma szans rodzina, w której jedna osoba zarabia w złotych, a druga w walucie obcej, jeśli zarobki w walucie obcej stanowią większość dochodu branego pod uwagę przy wyliczaniu zdolności kredytowej przez bank. Dla Polaków pracujących za granicą do dyspozycji pozostają w kraju wyłącznie kredyty walutowe. Największe możliwości mają osoby pracujące w krajach strefy euro,, bowiem dla nich kredyty w euro są dostępne aż w siedmiu bankach. Niestety, są to zwykle kredyty o wiele droższe niż w polskiej walucie. Najgorzej mają polscy pracownicy, którzy wyemigrowali do Anglii i otrzymują wynagrodzenie w funtach brytyjskich - w Polsce tylko mBank oferuje kredyty w tej walucie. Kredytów np. w koronach norweskich czy szwedzkich w ogóle się w Polsce nie zaciągnie. Wielu naszych rodaków zaczyna więc inwestować na terenie krajów, w których pracuje i zarabia, a to nie jest korzystne dla polskiej gospodarki.
Nieco inna jest sytuacja w przypadku kredytów gotówkowych - istnieją banki, które chcą pożyczyć pieniądze osobom pracującym za granicą. Również Komisja Nadzoru Finansowego jest mniej rygorystyczna. Jeżeli tylko osoba pracująca za granicą ma stałe zatrudnienie i stałe dochody, może starać się o pożyczenie gotówki w Polsce. Wśród form zatrudnienia honorowanych przez banki w Polsce, oprócz stałego zatrudnienia, są również niepełne etaty, kontrakty i kontrakty marynarskie. Przystępując do starań o kredyt należy zgromadzić wszelkie wymagane dokumenty, a przede wszystkim zezwolenie na pracę za granicą, umowę o pracę i zaświadczenie o dochodach. Minimalny okres zatrudnienia zależy od indywidualnego podejścia banku, najczęściej są to 24 miesiące. Warto też wiedzieć, że niektóre banki żądają tłumaczeń na język polski wszystkich dokumentów wystawionych za granicą.