Po sukcesie Rodziny na Swoim rząd postanowił wprowadzić nowy program pomocowy dla osób chcących kupić mieszkanie, a jest nim Mieszkanie dla Młodych. Jednak nie wszystkie banki mają w swojej ofercie kredyty hipoteczne z rządową dopłatą, a więc aby nie tracić czasu, warto wcześniej dowiedzieć się, gdzie składać wnioski.
Podstawową ideą programu Mieszkanie dla Młodych jest wsparcie młodych małżeństw oraz singli w zakupie ich pierwszego mieszkania. Drugim aspektem działania programu pomocowego jest pobudzanie sektora budowlanego poprzez zwiększenie popytu na mieszkania z rynku pierwotnego, czyli od dewelopera.
Osoba ubiegająca się o kredyt z dopłatą powinna spełnić następujące warunki:
- Nie może być starsza niż 35 lat, a w przypadku małżeństw przynajmniej jedno z małżonków powinno spełniać ten warunek.
- Musi zdecydować się na kredyt na co najmniej 50% wartości mieszkania i nie na krócej niż 15 lat.
Jakie mieszkanie można kupić w ramach programu MdM?
- Cena mieszkania musi mieścić się w indywidualnych limitach określonych dla poszczególnych miast/gmin.
- Mieszkanie nie może być większe niż 75 m.kw, a dom 100 m.kw. Dla rodzin z co najmniej trójką dzieci limity te są powiększone do odpowiednio: 85 m.kw i 110 m.kw.
Które banki udzielą kredytu z dopłatą w programie MdM?
Docelowo w programie ma uczestniczyć 16 banków, jednak do tej pory nie wszystkie instytucje przygotowały odpowiednie oferty. W tej chwili o kredyt z rządową dopłatą można pytać w następujących bankach:
- Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna
- Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna
- Getin Noble Bank Spółka Akcyjna
- Bank Polskiej Spółdzielczości Spółka Akcyjna
- Alior Bank Spółka Akcyjna
- SGB-Bank Spółka Akcyjna
- Bank Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna
- Bank Gospodarki Żywnościowej Spółka Akcyjna
- Bank Millennium Spółka Akcyjna
- Euro Bank Spółka Akcyjna
- Deutsche Bank Polska Spółka Akcyjna
- Bank Zachodni WBK Spółka Akcyjna
Warto jednak zauważyć, że nie wszystkie banki posiadające w swojej ofercie kredyty z dopłatą eksponują ten produkt w swoich ofertach. Sytuacja taka może mieć w miejsce w wyniku niskich limitów w niektórych miastach, co prowadzi do braku atrakcyjnych ofert mieszkań. Kredyty z dopłatą są ponadto nieco droższe od standardowych kredytów hipotecznych. Oba czynniki powodują, że w jednych miastach zainteresowanie programem jest zgodne z oczekiwaniami, natomiast w innych brakuje chętnych do skorzystania z programu pomocowego.