Kredyt refinansowy to coraz popularniejszy produkt finansowy. Czy jest on rzeczywiście opłacalny? Kiedy warto refinansować posiadany już kredyt hipoteczny?
Polacy coraz częściej korzystają z możliwości, jakie daje kredyt refinansowy. Ten sposób finansowania jest popularny dlatego, że daje możliwość minimalizacji kosztów. To w zasadzie główny powód, który przemawia za refinansowaniem. Mechanizm działania tego kredytu jest stosunkowo prosty. Spłacamy stary, droższy kredyt przy pomocy tańszego i korzystniejszego. Jednocześnie kredyt refinansowy jest czymś innym niż konsolidacja. Refinansowanie dotyczy tylko jednego zobowiązania. Z kolei konsolidacja może dotyczyć kilku różnych zobowiązań kredytowych, także tych powstałych na karcie kredytowej.
Skoro już wiemy, jak działa kredyt refinansowy i jaki jest jego największy atut, to należy przejść do kwestii, w jakich sytuacjach refinansowanie rzeczywiście ma sens i się nam opłaca.
Decyzję o refinansowaniu warto na pewno podjąć wtedy, gdy doszło do sporej zmiany warunków udzielania kredytów na rynku. Chodzi tu zwykle o zobowiązania długoterminowe, czyli kredyty i pożyczki hipoteczne. Jeśli na przykład zaciągnęliśmy kredyt hipoteczny 10 lat temu, to oprocentowanie mogło być wyższe niż teraz. W takiej sytuacji płacimy odsetki cały czas na starych zasadach rynkowych i w ten sposób przepłacamy. Osoba, która decyduje się na refinansowanie takiego kredytu, otrzymuje nowy kredyt z niższym oprocentowaniem i tym samym redukuje swoje wydatki.
Inną sytuacją, która skłania do kredytu refinansowanego są trudności związane ze spłatą obecnego zobowiązania. Jeśli obecna rata jest zbyt wysoka, to zawsze możemy refinansować kredyt w ten sposób, że wydłużymy okres jego trwania, przez co zmniejszymy wysokość raty. Trzeba jednak pamiętać, że wydłużenie okresu spłaty z perspektywy całego kredytu oznacza większe koszty.
O kredycie refinansowym warto również pomyśleć wówczas, gdy następuje duża zmiana kursu waluty. Jest to korzystna opcja wtedy, kiedy w dniu refinansowania kurs waluty jest o wiele niższy niż w momencie podpisywania starej umowy.
Jak widać, kredyt refinansowy może pozwolić nam zaoszczędzić na kosztach dotychczasowego kredytu. Pozwala nam pozbyć się problemu zbyt wysokich odsetek, choć warunki rynkowe uległy polepszeniu.