Otrzymanie kredytu hipotecznego to marzenie wielu osób. Na szczęście można wiele zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na pozytywną decyzję kredytową.
Kredyt hipoteczny to produkt finansowy, który często jest jedynym sposobem na zakup własnego mieszkania czy wybudowanie domu. To narzędzie z racji swojego długoterminowego charakteru i faktu, że wiąże się z dużymi kwotami, jest trudno osiągalne. Banki po prostu nie każdemu przyznają taki kredyt i trzeba spełnić cały szereg warunków, aby liczyć na pozytywną decyzję kredytową.
Z racji tego, że spłata kredytu hipotecznego rozciągnięta jest na okres zwykle od 20 do nawet 30 lat, ciężko przewidzieć, jak będzie wpływać na przyszły budżet domowy kredytobiorcy. Okres spłaty jest na tyle długi, że w życiu spłacającego kredyt może się dużo zmienić. Banki, które decydują się przyznać konsumentowi kredyt hipoteczny, podejmują więc spore ryzyko. Decyzja oczywiście nie jest irracjonalna. Przed jej wydaniem bank analizuje aktualną sytuację finansową wnioskującego o kredyt.
To oczywiście oznacza, że jako wnioskujący możemy wpływać na szanse otrzymania kredytu hipotecznego. Pierwszym warunkiem jest posiadanie stałego źródła otrzymania. Praca najlepiej z pensją powyżej średniej krajowej to najlepszy punkt wyjścia do otrzymania kredytu hipotecznego. Sama dobra pensja może jednak nie wystarczyć. Banki przychylniej patrzą na konsumentów z umową o pracę na czas nieokreślony. Takie umowy nie są ograniczone terminami zaprzestania współpracy z pracownikiem, więc zakładając pozytywny scenariusz, mogą oznaczać, że wnioskujący będzie jeszcze długo dobrze zarabiał.
Na pracę nie możemy zawsze jednak wpłynąć i dlatego często jedynym sposobem poprawienia szans na kredyt jest pozbycie się wszelkiej maści aktualnych zobowiązań. Po pierwsze, trzeba spłacić wszystkie kredyty i pożyczki. Nie będą one obciążać naszej zdolności kredytowej. Po drugie, warto pozbyć się zarówno limitów kredytowych na rachunkach, jak i kart kredytowych. Te instrumenty również obciążają naszą zdolność kredytową.
Ważna jest również trzecia kwestia, czyli troska o jak najlepszą historię kredytową. Oczywiście problemów z przeszłości nie da się od razu naprawić. Niemniej jednak warto pamiętać o tym, że banki przy decyzji kredytu hipotecznego przychylnie patrzą zwłaszcza na wnioskujących z nieskazitelną historią kredytową.