Użytkownicy smartfonów przed zakupem nowego urządzenia muszą wybrać nie tylko jego producenta, ale często też system operacyjny. Dla kogo lepszy będzie Android, a dla kogo Windows?
Każdy system operacyjny w urządzeniach mobilnych ma swoje wady i zalety, przez co lepiej lub gorzej trafia w oczekiwania klientów. Obecnie na rynku zdecydowanie dominuje Android, choć z miesiąca na miesiąc rosną też notowania Windowsa.
Największą zaletą Androida jest to, iż jest to system otwarty, co oznacza, że użytkownicy mogą w prowadzać do niego wiele modyfikacji i jeszcze lepiej dopasowywać go do swoich potrzeb. To właśnie dzięki temu interfejsy w telefonach poszczególnych producentów różnią się między sobą i możemy dyskutować nad tym, czy nakładka HTC Sense rzeczywiście przewyższa TouchWiz Samsunga, czy jest raczej odwrotnie. W przypadku Windowsa każdy smartfon z tym systemem będzie posiadał identyczny interfejs i będzie różnił się w praktyce tylko obudową i umieszczonymi w niej podzespołami.
Kolejną zaleta wynikającą z otwartości systemu jest łatwość tworzenia do niego nowych aplikacji i kompletnego zmieniania funkcjonalności telefonu. Jeśli nie podoba nam się standardowa klawiatura, może zainstalować inną. Możemy zmieniać nakładki i cały szereg innych elementów. Dodatkowo ilość aplikacji i modyfikacji jest wręcz przeogromna i dostępna w dedykowanym sklepie Google Play.
Taka otwartość to jednak w niektórych sytuacjach problem. System nie zawsze jest dobrze dopasowany do urządzeń, w którym instalują go producenci, przez co łatwo zaobserwować wyraźne spadki jego wydajność, a to prowadzi z kolei do zniechęcania samym telefonem.
Windows nie daje tak dużych możliwości, jednak możemy być pewni, że w każdym urządzeniu będzie działał poprawnie i płynnie. Wynika to z faktu, że przed zainstalowaniem tego systemu na danym urządzeniu, jest ono dokładnie sprawdzane pod katem specyfikacji, a następnie otrzymuje odpowiednią licencję.
Sam Windows jest znacznie prostszy w obsłudze, jednak jego możliwości są w niektórych przypadkach ograniczone. Za to warto podkreślić jego doskonałą współpracę ze wszystkimi innymi urządzeniami pracującymi w środowisku Windows, czyli tabletami i komputerami. Na uwagę zasługuje też współpraca z oprogramowaniem Microsoftu, czyli np. pakietem Office.
Trudno jednoznacznie ocenić, który system jest lepszy, gdyż w przypadku Androida wiele zależy od tego, w jakim urządzeniu z niego korzystamy. Jeśli mamy taką możliwość, warto przekonać się o funkcjonalności obu OS-ów w praktyce i dopiero wtedy dokonać zakupu.