Kiedyś o kredyty gotówkowe dla osób pracujących za granicą – w tym i w Niemczech – było stosunkowo łatwo. Teraz emigranci zarobkowi mają większe problemy z zaciąganiem pożyczek w Polsce.
Przed kryzysem praktycznie nikt nie miał problemów z zaciąganiem kredytów walutowych. Mało tego: były to wówczas kredyty najkorzystniejsze i najtańsze. Gdy kryzys przyszedł do Polski, nadal można było starać się o kredyty walutowe, szczególnie w euro. Banki chętnie udzielały tych kredytów. Polska była bardzo bliska wejścia do strefy euro, więc nie miały czego się obawiać. Również emigranci, którzy wyjechali za pracą do Niemiec, nie mieli problemów z zaciąganiem kredytów w Polsce, i to zarówno kredytów gotówkowych, jak i hipotecznych. Obecnie banki nie są skore do udzielania kredytów polskim emigrantom. Zresztą niewiele już pozostało banków, które udzielają kredytów walutowych. O kredyty w euro mogą jeszcze się starać, ale na określonych warunkach, nasi rodacy zatrudnieni w Niemczech.
Sprawdź też: Szybki kredyt gotówkowy dla Polaków za granicą
Najpóźniej do 1 lipca 2014 r. mają wejść przepisy Rekomendacji S, zgodnie z którymi banki będą mogły udzielać kredytów tylko w walucie, w jakiej nasi rodacy zarabiają. Wydawać by się mogło, że Polacy pracujący w Niemczech nadal mają szansę na kredyt ojczyźnie. Niekoniecznie – coraz mniej jest banków, które udzielają kredytów w obcej walucie. Wprawdzie przepisy, które wprowadza w życie Komisja Nadzoru Finansowego, sugerują pewną dowolność interpretacji, ale niech kredytobiorcy się nie łudzą: banki z pewnością dostosują się do wymogów KNF.
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, czy Polacy zatrudnieni w Niemczech mogą starać się o kredyt gotówkowy w Polsce. Najlepiej pytać o to w bankach. Banki raczej nie będą robiły trudności klientom, którzy mają u nich założone konta bankowe, nawet jeżeli są to konta walutowe. Jeśli tylko regularnie wpływają na nie określone dochody, właściciele nie powinni mieć problemów z pożyczeniem gotówki.
Z pewnością nie opłacają się kredyty gotówkowe czy też mieszkaniowe w Niemczech. Są one zdecydowanie droższe od kredytów zaciąganych w Polsce. Za granicę wyjeżdża coraz więcej naszych rodaków, również do Niemiec. Część z nich wpłaca swoje zarobione pieniądze na konta zagranicznych banków; wówczas nie mogą liczyć na kredyty w Polsce. Jeżeli część dochodów będzie przelewana na konta w kraju, zapewne banki udzielą pożyczek gotówkowych. Emigranci zarobkowi nie mogą jednak liczyć na kredyty hipoteczne w Polsce. Według Rekomendacji S kredyty hipoteczne będą udzielane już tylko w walucie, w jakiej zarabiają starający się o takie kredyty.