Ile dni banki dają na rezygnację z kredytu?

2014-05-27 10:09:00

Czasem zdarza się, że kredytobiorcy tuż po podpisaniu umowy kredytowej stwierdzają, że pożyczka była błędem. Na rezygnację z kredytu - odstąpienie od umowy - mają jednak sporo czasu.

Ustawa o kredycie konsumenckim daje konsumentom możliwość odstąpienia od umowy kredytowej do 14 dni od momentu jej podpisania. Wówczas kredytobiorca, któremu kredyt został wypłacony, zwraca bankowi zaciągniętą kwotę wraz z narosłymi odsetkami. Kredytodawcy powinni wiedzieć, że do każdej umowy kredytowej bank powinien dołączyć formularz odstąpienia od niej. Jeżeli kredytobiorca zdecyduje się na taki krok, wypełnia stosowny formularz-oświadczenie. Później zwraca już tylko kwotę kredytu wraz z odsetkami, jakie bank naliczył za rzeczywisty okres kredytowania. Przy zwrocie pieniędzy niezwykle ważny jest czas – nie może on przekraczać 30 dni od chwili złożenia oświadczenia o rezygnacji. A koszty? Czy rzeczywiście złożenie oświadczenia o rezygnacji z kredytu nic kredytobiorcę nie kosztuje? Tak, ale nie w przypadku kredytu hipotecznego, który nie kwalifikuje się do podlegania pod ustawę o kredycie konsumenckim.

Jak jest więc z odstąpieniem od umowy kredytu hipotecznego? Obecnie jest to praktycznie niemożliwe – wziąłeś kredyt, to go spłacaj. Wraz ze zmianą przepisów unijnych można będzie jednak odstąpić również od umowy o kredyt hipoteczny. Nowa dyrektywa unijnych przepisów ma wprowadzić zapis o odstąpieniu od umowy hipotecznej w ciągu 7 dni od daty zawarcia tej umowy. Jest to zdecydowanie mniej niż w przypadku kredytu konsumenckiego, ale to już byłoby coś! Poza tym planowane jest wprowadzenie formularzu informacyjnego dotyczącego kredytu hipotecznego, który ma precyzować warunki zobowiązania, a więc: oprocentowanie, dodatkowe koszty, informacje na temat wcześniejszej spłaty czy inne informacje dotyczące kredytu hipotecznego. Ma też nie być już kar, jakie banki nakładają za wcześniejszą spłatę zobowiązania. Niestety, wdrożenie nowego prawa to kwestia nawet 2 lat od chwili wejścia w życie dyrektywy. W przyszłości będzie to zapewne rewolucja na rynku kredytowym.

Ustawa o kredycie konsumenckim, a później zmiany w prawie unijnym, które maja regulować również prawo konsumentów do rezygnacji z kredytów hipotecznych, to bardzo ważne informacje dla starających się o kredyty bankowe. Zaostrzone mają też być przepisy nadzorujące firmy pozabankowe. To również jest dobra wiadomość dla konsumentów, którzy mają potrzebę pożyczenia pieniędzy w firmach pozabankowych. To najwyższy czas, bowiem firmy pozabankowe, nie mając praktycznie żadnego nadzoru finansowego, prowadziły niestabilną, wręcz destrukcyjną politykę kredytową.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam