Wykupienie polisy AC jest często wymogiem zarówno przy zakupie nowych, jak i używanych pojazdów. Dla banków stanowi ochronę przed niewypłacalnością klienta, z kolei dla przyszłych właścicieli jest zabezpieczeniem w sytuacjach uszkodzenia bądź kradzieży auta. Co warto wiedzieć o AC?
Najczęściej polisa AC musi spełniać określone z góry warunki, które są dyktowane przez poszczególne banki. Okres takiego ubezpieczenia nie może być zwykle krótszy niż jeden rok, przy czym należy wiedzieć, że ma obowiązywać do całkowitej spłaty zaciągniętego kredytu. Przeważnie w momencie uruchomienia takiej pożyczki musi być opłacona składka (i tu w zależności od banku i towarzystwa ubezpieczeniowego- w całości, bądź przynajmniej w pierwszej racie). Istotne, by udział własny klienta nie był uwzględniony w sumie ubezpieczenia.
Po dokonaniu zakupu samochodu i rejestracji go w Wydziale Ruchu Drogowego należy niezwłocznie udać się do wybranej firmy, w celu wykupienia i podpisania cesji polisy AC. W praktyce oznacza to, iż do momentu zamknięcia kredytu, wszelkie środki wypłacane przez ubezpieczyciela kierowane są w pierwszej kolejności do naszego banku. Oczywiście w trakcie trwania umowy kredytowej możemy dowolnie zmieniać ubezpieczyciela, jednak wiąże się to z dostarczeniem każdorazowo do banku dokumentów potwierdzających taką zmianę. Zwykle ostatecznym terminem, który przewidują OWU jest 14 dni od wygaśnięcia starego AC.
Kredyty samochodowe są obecnie jednymi z najbardziej popularnych rozwiązań, które w stosunku do innych pożyczek są stosunkowo niedrogie i elastyczne. Choć ilość formalności jest nieco większa niż w przypadku tych występujących przy kredycie gotówkowym, warto zastanowić się nad taką koncepcją i sfinalizować zakup wymarzonego auta, bo z kredytem samochodowym możemy kupić go tanio.