Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zobowiązał banki do wypłacenia zwrotów klientom, którzy spłacili kredyt konsumencki wcześniej, niż założono. Choć opinię wydano jeszcze w 2016 roku, to dopiero niedawno potwierdził ją Trybunał Sprawiedliwości UE.
Alior Bank, BNP Paribas, Credit Agricole Bank Polska, Getin Noble Bank, Idea Bank, ING Bank Śląski, mBank, Millennium Bank, Nest Bank, Pekao SA, Santander Bank Polska, Santander Consumer Bank, PKO BP i Volkswagen Bank Polska - te banki będą musiały wypłacić zwroty części swoich klientów. Przy obliczaniu kwoty banki powinny zastosować metodę liniową, która polega na dzieleniu kosztów przez liczbę dni, przez które miała obowiązywać umowa kredytu. Zdaniem prezesa UOKiK, Tomasza Chróstnego takie rozwiązanie jest "zrozumiałe dla konsumentów, przejrzyste i sprawiedliwe".
Spłaciłeś kredyt lub pożyczkę przed czasem? Urząd apeluje, by złożyć reklamację, jak najszybciej. Łączna kwota, jaką sektor bankowy ma do zwrotu wyniesie około 1,5 mld zł. UOKiK umieścił na stronie specjalny kalkulator, który pomoże w naliczeniu należności oraz formularz, przez który można ubiegać się o zwrot.
Na taką decyzję Polacy czekali od lat. Po pozytywnej opinii UOKiK klientom przyszło czekać trzy lata na ostateczny wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE. Dziś kredytobiorcy oficjalnie mogą zacząć starać się o otrzymanie zwrotu.