Kredyt to nie tylko prowizja i odsetki. Pozostałe opłaty kredytowe też mogą być kosztowne.
Klienci zaciągają kredyty, kiedy decydują się na zakup mieszkania, samochodu, drogiego wyposażenia mieszkań lub bardziej luksusowego sprzętu AGD czy RTV; również kiedy potrzebują zastrzyku gotówki. Niestety często banki to wykorzystują i kredyty stają się coraz droższe. Wprawdzie weszła w życie tzw. ustawa antylichwiarska, która ogranicza oprocentowanie kredytów bankowych do czterokrotności stopy lombardowej, ale banki bardzo szybko znalazły sposób na jej obejście, wprowadzając np. opłatę wstępną za rozpatrzenie wniosku, podwyższając prowizję i marżę kredytu czy też nakazując ubezpieczenie kredytu.
Prowizja i opłaty zastępcze
Są jednak oferty kredytowe, w których banki rezygnują z prowizji, a są to duże pieniądze, bowiem niektóre banki pobierają przy kredytach hipotecznych nawet 5 proc. prowizji. Można wynegocjować niższą marżę, ale nie da się jej całkowicie uniknąć, ponieważ jest to zysk banku. Jeden z banków zrezygnował kiedyś z marży na rok, ale w tym czasie kredytobiorca musiał skorzystać z innych produktów, jak założenie konta bankowego, na które musiała wpływać określona kwota, oraz musiał przeprowadzać miesięcznie transakcje finansowe za pomocą karty płatniczej na założoną sumę. Banki niczego nie sponsorują. Jeżeli jakiś rezygnuje z pewnej opłaty, klient z pewnością będzie musiał więcej uiścić za korzystanie z innych usług czy produktów bankowych.
Koszty ubezpieczenia kredytu i marża kredytowa
Nikt ze starających się o kredyt hipoteczny nie uniknie kosztów ubezpieczenia kredytu oraz marży kredytowej, chociaż jej wysokość można negocjować. Przy kredytach hipotecznych nie da się również zaniechać opłat za wycenę nieruchomości oraz opłat związanych z ustanowieniem hipoteki na tej nieruchomości. Od prowizji oraz pewnych innych opłat można odstąpić w okresie stosowania przez banki specjalnych promocji. Problem w tym, że na promocje trzeba bardzo uważać, bowiem jeżeli banki w danym czasie nie pobierają prowizji, to nalegają np. na założenie konta, na które musi wpływać określona kwota. Po zakończeniu promocji należy dokładnie sprawdzić, co będzie dziać się z kredytem. Bywa różnie, po okresie promocyjnym koszty mogą się znacznie zwiększyć, to również należy brać pod uwagę.
Analiza kosztów i warunków kredytowania
Decydując się na kredyt bankowy, trzeba liczyć się z kosztami. Niektórych nie da się uniknąć. Istnieją jednak tańsze i droższe oferty. Nie należy zapominać o warunkach kredytowania, które są równie ważne jak koszty kredytu. W poszukiwaniach jak najkorzystniejszych kredytów warto uwzględnić zarówno koszty kredytów, jak i warunki kredytowania.