Często spotykamy się z reklamami kredytu, które okazują się później pożyczkami. Warto zdawać sobie sprawę z różnicy między tymi dwoma instrumentami.
Każda osoba, która jest zainteresowana korzystaniem z usług finansowych, powinna już na samym wstępie poznać różnicę między kredytem a pożyczką. Wśród laików pokutuje często błędne mniemanie, jakoby kredyt i pożyczka były tym samym. W rzeczywistości tak nie jest. Ta informacja powinna nas ostrzec przed zbyt dosłownym traktowaniem wyżej wymienionych określeń. W szczególności dotyczy to pojęcia kredytu. To słowo jest nadużywane w reklamie, zwłaszcza pozabankowych firm pożyczkowych, i najczęściej nie ma wiele wspólnego ze swoim oryginalnym znaczeniem.
Należy zacząć od tego, że kredyt to produkt finansowy, który może być oferowany tylko i wyłącznie przez bank. Jeśli jakaś instytucja oferuje nam produkt pod nazwą kredytu, a nie jest bankiem, to oznacza tym samym, że nie otrzymamy kredytu tylko coś innego - pożyczkę gotówkową. Gdyby chodziło tutaj tylko o samą nazwę, to problem nie wart byłby dyskusji. Problem z różnicą między kredytem a pożyczką leży jednak w zabezpieczeniu tych instrumentów. Jeśli dajmy na to bank oferuje nam kredyt, to jest on zabezpieczony przez specjalny fundusz bankowy. Ten fundusz daje nam pewność, że otrzymamy pieniądze i że wypłata będzie pewna i zostanie dokonana bez większych problemów.
W przypadku pożyczek udostępnianych przez prywatne firmy takiej pewności nie ma, ponieważ oferują je instytucje spoza systemu bankowego. W takich sytuacjach jedynym zabezpieczeniem są środki samego pożyczkodawcy. Nie ma żadnej trzeciej instancji, która by nas chroniła przed problemami z wypłatą. Oczywiście liczącym się firmom pożyczkowym zależy na jak najlepszej opinii i udokumentowania tego, że są w pełni wypłacalne. Problem może się jednak pojawić, gdy będziemy mieć do czynienia z małymi firmami. W takich sytuacjach niebezpieczeństwo ich wypłacalności jest nieco większe.
Jak widać, różnica między kredytem i pożyczką istnieje. Nie jest to tylko kwestia uzusu językowego. Mimo że na rynku usług finansowych pełno reklam dotyczących "kredytów bez BIK", pamiętać należy, że kredytów mogą udzielać tylko banki.