Banki określają naszą zdolność i wiarygodność kredytową, opierając się najczęściej o raporty BIK. Problem pojawia się w sytuacji, gdy zapisy dotyczące naszej historii są błędne lub nieaktualne.
BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja działająca w porozumieniu z bankami i SKOK-ami, gromadząca informacje dotyczące naszej historii kredytowej. Na jej podstawie określany jest scoring BIK, który jest niczym innym, jak tylko punktowym przedstawieniem naszej zdolności kredytowej. Banki opierają decyzję o udzieleniu bądź odmówieniu udzielenia kredytu, sugerując się w dużej mierze właśnie scoringiem BIK podczas przeprowadzania własnej oceny wnioskodawcy. Takie działanie ogranicza czas weryfikacji klienta i może skutkować szybszym dostępem do pożyczanych przez bank środków. Problem pojawia się w sytuacji, gdy dane w BIK-u są nieaktualne lub nieprawdziwe.
Sprawdź też: Sam możesz sprawdzić raport BIK o sobie
Historia w BIK-u budowana jest na podstawie doświadczeń konsumenta czy przedsiębiorcy z produktami bankowymi. Jeśli zdarzy się zwłoka w spłacie kredytu lub pożyczki, ta na pewno zostanie odnotowana w BIK-u, a scoring klienta obniży się. Tego typu dane mają znaczenie dla naszej oceny nawet przez kolejne 5 lat, choć ich znacznie wraz z upływem czasu zmniejsza się. Niestety, wszelkie informacje znajdujące się w Biurze Informacji Kredytowej przesyłane są tam przez banki i tylko banki mogą je zmieniać lub sprostować. Jeśli powstałe zadłużenie uregulujemy, banki mają też obowiązek poinformować o tym BIK. Jeśli tego nie zrobią, traci na tym klient, którego zdolność kredytowa zostaje znacznie obniżona. Co więcej, jeśli w BIK będzie widniała informacja o tym, że ciągle posiadamy znacznie przeterminowany dług, który już spłaciliśmy, żaden bank nie udzieli nam kolejnego kredytu. Jeśli tego typu informacja jest zgodna z prawdą, nie możemy mieć do nikogo pretensji. Jeśli jednak spotkamy się z negatywnym rozpatrzeniem wniosku kredytowego przez bank, wynikającym z błędnego wpisu w BIK-u, winić możemy bank.
Sprawdź też: Tajniki wyliczania oceny scoringowej BIK
Takie sytuacje, niestety, się zdarzają i są udziałem nawet największych instytucji bankowych. Jednocześnie ani klient, ani BIK nie mogą samodzielnie wyjaśnić sytuacji i zmienić zapisu dotyczącego danej osoby. Jeśli wiemy o nieprawidłowym wpisie, powinniśmy udać się do banku, który nie sprostował informacji o spłacie zadłużenia i ponaglić go w tej czynności. Ostatnim rozwiązaniem będzie zwrócenie się do UOKIK. Urząd ten od dawna przygląda się tego typu praktykom banków, niejednokrotnie nakładając na nie wysokie kary za opieszałość.