Reklama

Artykuł

Obraz wprowadzający do artykułu

Czy bezpieczne fundusze inwestycyjne rzeczywiście istnieją?

lokaty bankowe

Fundusze inwestycyjne to okazja do zarobienia dużych pieniędzy. Tylko czy można znaleźć fundusze zapewniające bezpieczeństwo zainwestowanego kapitału?

Inwestowanie w instrumenty finansowe, jakimi są fundusze inwestycyjne, to szansa na spore zyski, przewyższające z reguły te, na jakie można liczyć dzięki lokatom. Z drugiej strony niemal każda inwestycja na rynku finansowym wiąże się z niebezpieczeństwem utraty kapitału, z czym klient z reguły nie spotka się w przypadku lokat. Towarzystwa funduszy inwestycyjnych bardzo często promują swoje produkty finansowe jako bezpieczne, mając na myśli przede wszystkim fundusze realizujące lokowanie kapitału w obligacjach i bonach skarbowych. Do produktów o niskim ryzyku zaliczane są fundusze obligacji, pieniężne czy ochrony kapitału. Nie można jednak zapominać, że również w ich przypadku nie można być całkowicie pewnym bezpieczeństwa ulokowanych środków finansowych.  

Lokowanie pieniędzy w bankach także wiąże się z ryzykiem, choć o wiele mniejszym niż np. w przypadku inwestowania na giełdzie. Bank może przecież upaść. Pieniądze klientów są wprawdzie chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, ale niestety tylko do określonej kwoty. Podobnie jest z obligacjami. Nawet kraje o najsilniejszych gospodarkach mogą mieć problemy pieniężne w wyniku bardzo silnego kryzysu na rynkach finansowych. Innymi słowy, należy brać pod uwagę to, że każda inwestycja w jednostki funduszy inwestycyjnych jest obarczona ryzykiem. Bezpieczeństwo inwestycji przy funduszach inwestujących w obligacje czy bony skarbowe jest jedynie dużo większe niż przy inwestycjach walutowych czy na rynku akcji. W zamian za mniejsze ryzyko lokowania pieniędzy w funduszach obligacji, pieniężnych, ochrony kapitału można liczyć na dużo mniejsze zyski. Szansa na korzyści z takich inwestycji jest większa, ale nie można zapominać, że ryzyko utraty środków istnieje.

Świadomość zagrożeń utraty zainwestowanych pieniędzy związanych z każdą inwestycją pozwala stosować odpowiednie strategie inwestycyjne oparte na zdywersyfikowaniu ryzyka. W ten sposób można uniknąć inwestowania wszystkich oszczędności w jeden fundusz czy jeden rodzaj instrumentów finansowych. Pozwala to ograniczyć ewentualną stratę wszystkich oszczędności, gdyby pojedyncza inwestycja nie powiodła się. Taka strategia pozwala również unikać prostych decyzji. Bardzo często w obliczu bardzo dużych zysków związanych z inwestycjami indywidualnymi mało doświadczony, początkujący inwestor nie zapoznaje się ze szczegółami inwestycji, informacjami o funduszu, a co za tym idzie niewłaściwe ocenia ryzyko inwestycyjne.

 

Reklama