Wykonując określony zawód, możemy liczyć na preferencyjny (czyli tani) kredyt gotówkowy w większości banków w Polsce. Które profesje będą uprzywilejowane?
Banki działające na polskim rynku usług finansowych zwykle posiadają interesującą ofertę preferencyjnych kredytów gotówkowych, która jest skierowana do osób wykonujących określone zawody zaufania publicznego. Tego rodzaju produkty i uprzywilejowane warunki są związane z tym, że osoby trudniące się określona profesją stanowią mniejsze ryzyko dla banku i są po prostu dlań rzetelnymi klientami. Mówiąc o przedstawicielach zawodów, którzy mogą liczyć na preferencyjne kredyty gotówkowe, mamy na myśli przede wszystkim pracowników „budżetówki”, a także lekarzy, architektów oraz prawników i adwokatów. Te zawody są uprzywilejowane w przypadku ofert kredytów z tej racji, że charakteryzują się najczęściej wysokimi przychodami oraz wysokim poziomem stabilności dochodów. To z kolei przekłada się na ich wiarygodność kredytową. Wśród pracowników „budżetówki” którzy mogą liczyć na tego rodzaju preferencyjne oferty znajdziemy chociażby nauczycieli, biegłych rewidentów, radców prawnych, policjantów, żołnierzy, strażników granicznych czy szeroko pojętych pracowników administracji państwowej.
Trzeba pamiętać, że ten ogólny wykaz zawodów mogących liczyć na preferencyjne pożyczki gotówkowe nie jest wykazem ostatecznym. W praktyce okazuje się, że banki pozwalają sobie na tym polu na dużą swobodę. Wiąże się ona z konstrukcją oferty. W niektórych bankach tanie kredyty gotówkowe przygotowane na specjalnych zasadach mogą na przykład być skierowane do wyżej wspomnianej listy zawodów, zaś w innych mogą obejmować tzw. wszystkie wolne zawody. Na rynku bankowym można spotkać także oferty skierowane do pracowników określonych firm (np. notowanych na giełdzie) lub pracowników sektora finansowego.
Skoro wiemy już z grubsza, jakie zawody są obejmowane preferencyjnym ofertami kredytowymi, to warto skupić się na tym, na czym dokładnie te wyjątkowe warunki polegają. Paleta preferencji, jakie mogą proponować banki jest bardzo szeroka. Zaczyna się ona oczywiście od niższego oprocentowania, choć nie jest to najpowszechniejsze rozwiązanie. Kolejną opcją jest niższa prowizja lub ograniczenie określonych opłat. Częstokroć oferty tego typu związane z uproszczonymi warunkami przyznawania kredytu. Idzie tu zarówno o mniej restrykcyjne wymogi w procesie oceny zdolności kredytowej, jak i o zmniejszenie liczby wymaganych dokumentów - konkretnie o wydawanie decyzji kredytowej jedynie na podstawie oświadczenia wnioskodawcy o dochodach, nawet w przypadku pożyczek na większe kwoty, rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.