Reklama

Artykuł

Obraz wprowadzający do artykułu

Dlaczego Mieszkanie dla Młodych się nie opłaca?

kredyty hipoteczne

Rządowy program dofinansowań Mieszkanie dla Młodych zastąpił działający wcześniej program Rodzina na Swoim. Dobrze wiedzieć, kiedy i dlaczego skorzystanie z programu MdM może się nie opłacać.

Program Mieszkanie dla Młodych ruszył wraz z nowym rokiem w miejsce obowiązującego dotychczas programu dopłat do kupowanych mieszkań, Rodzina na Swoim. Czy MdM jest jednak tak opłacalny, jak RnS? MdM stawia przed osobami, które chcą z niego skorzystać kilka wymogów, które tworzą bariery trudne do przejścia szczególnie dla mieszkańców dużych miast.

Sprawdź też: Nowelizacja ustawy MdM: będzie łatwiej o kredyt?

Szansa na znalezienie w dużych aglomeracjach lokalu, którego powierzchnia mieści się w ustalonych limitach cen określonych przez program, jest niewielka. Do takich miast można zaliczyć Warszawę czy Kraków, w których nowe mieszkania są znacznie droższe w stosunku do ograniczeń stawianych w programie rządowym. Nieruchomości, które są na tyle tanie, że mogłyby być brane pod uwagę przy wykorzystaniu dopłat z MdM, najczęściej nie zaliczają się do atrakcyjnych, zwłaszcza jeśli chodzi o lokalizację.

Dopłata czy atrakcyjne mieszkanie?

O ile w programie Rodzina na Swoim możliwe było realizowanie zakupów mieszkań z rynku wtórnego, o tyle takiej możliwości nie oferuje MdM. Z tego powodu przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z dopłat warto zastanowić się, czy dogodna lokalizacja, wysoki standard wykończenia mieszkania, większy metraż itd. nie są przypadkiem bardziej opłacalne, niż skorzystanie z programu. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, ale w dużych miastach, gdzie ceny na rynku nieruchomości są bardzo wysokie, szansa na pogodzenie nawet minimalnych oczekiwań co do nowego mieszkania z wymaganiami związanymi z limitami wynikającymi z iloczynu 1,1 wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia metra kwadratowego regionu, jest mało prawdopodobna. 

Sprawdź też: Ile kosztuje kredyt MdM w Banku Pekao?

Ceny na rynku mieszkań

Gdy spojrzy się na ceny nieruchomości na rynku wtórnym i porówna się je z cenami nowych mieszkań w największych polskich miastach, okazuje się, że zysk z uzyskania dopłaty może wynieść dokładnie tyle samo, co różnica w cenie pomiędzy mieszkaniem z rynku pierwotnego a wtórnego. Używane mieszkanie można jednak kupić w atrakcyjnej lokalizacji. Dodatkowo mieszkanie z rynku wtórnego może wymagać niższych kosztów związanych z jego wykończeniem, przynajmniej we wstępnym okresie eksploatacji. Koszty wykończenia używanego mieszkania można również rozłożyć na dłuższy okres. W przypadku nowego mieszkania z reguły niezbędne jest położenie podłóg, zamontowanie drzwi oraz okien. Niezbędne prace wykończeniowe to także m.in. przygotowanie łazienki oraz kuchni.

Reklama