Młodzi ludzie często miewają problemy z samodzielnym zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Kredyty mieszkaniowe można jednak wziąć we dwoje lub troje.
Obecnie znalezienie pracy nie gwarantuje ciągłości zatrudnienia i łatwego dostępu do takich produktów jak kredyt hipoteczny. Wielu ludzi tuż po studiach rozpoczyna karierę zawodową od umów śmieciowych, czyli zleceń i umów o dzieło. W oczach banków taki potencjalny kredytobiorca nie jest wiarygodnym klientem. Nawet w przypadku kredytów gotówkowych trudniej otrzymać decyzję pozytywną. W kwestii hipotek jest to daleko trudniejsze. Warto w tym momencie zastanowić się nad dobraniem współkredytobiorcy, np. skorzystać z kredytu we dwoje lub troje.
W grupie raźniej
Jeżeli staż pracy, rodzaj zatrudnienia lub wysokość dochodów uniemożliwiają otrzymanie kredytu hipotecznego, warto rozejrzeć się za kimś, kto podniesie ocenę naszej wiarygodności kredytowej w banku. W przypadku młodych ludzi, którzy nie zdążyli jeszcze założyć rodziny, dobrym współkredytobiorcą są rodzice. Po pierwsze, udział rodzica w kredycie może przekonać bank o wypłacalności wnioskodawcy. Po drugie, dochody rodziców mogą znacznie zwiększyć zdolność kredytową. W praktyce oznacza to, że nie powinno być dużych problemów w zakresie pozytywnego rozpatrzenia wniosku kredytowego. Ponadto można pokusić się o pożyczenie większej kwoty.
Rola rodzica w kredycie mieszkaniowym
Kiedy decyzja o kredycie we troje zapadnie, rodzice muszą zdać sobie sprawę z faktu, że są oni kredytobiorcami na tych samych zasadach co osoba, której pomagają. Oznacza to, że może być im ciężej zaciągnąć inny kredyt, ponieważ obciąży ich kwota z hipoteki. W dodatku w razie opóźnień w spłatach lub całkowitym ich braku będą odpowiedzialni za to, żeby uregulować zaległości i zwłokę.
Wady wspólnych kredytów
Każdy kij ma dwa końce. W tym wypadku z jednej strony rodzice podniosą wiarygodność i zwiększą zdolność kredytową, jednak mogą sprawić, że bank nie zechce udzielić zbyt długiego kredytu. Przykładowo, starszy z rodziców ma 55 lat. Każdy bank określa górną granicę wieku kredytobiorcy w momencie spłaty. Jeżeli granica ta wynosi 70 lat, wówczas można zawnioskować o kredyt hipoteczny na jedynie 15 lat. Oznacza to, że wysokość raty może być ciężka do spłacenia, choć z drugiej strony krótszy kredyt spowoduje, że klient odda mniej odsetek, czyli, mówiąc wprost, będzie miał tańszy kredyt.
Wnioskowanie o kredyt mieszkaniowy z rodzicami lub innymi osobami może okazać się nieraz jedyną drogą do kupna własnej nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że obecność innych osób może także wpłynąć na skrócenie okresu pożyczki.