Decydując się na leasing samochodu osobowego, mamy możliwość jego wykupienia po spłacie wszystkich rat. Jak kwestia wykupu wiąże się z podatkiem VAT?
W przypadku leasingu operacyjnego, samochód będący przedmiotem leasingu stanowi własność leasingodawcy, a przedsiębiorca jest tylko jego użytkownikiem. Aby samochód stał się naszą własnością, musimy wypełnić umowę i spłacić wszystkie rat, a następnie skorzystać z prawa do wykupu pojazdu, które również powinno zostać określone w umowie. W tym momencie pojawia się pytanie o możliwość odliczenia podatku VAT. Teoretycznie wydawać by się mogło, iż takiej możliwości nie ma, ponieważ czynności tej dokonaliśmy już podczas obowiązywania umowy leasingu. Z punktu widzenia prawa, wykup pojazdu jest jednak całkowicie odrębną umową, co pozwala na ponowne odliczenie podatku.
Wykupienie pojazdu, który wcześniej był przez nas leasingowany to możliwość, z której możemy skorzystać, jednak nie musimy. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od naszej woli. Gdyby umowa leasingu nakładała na nas obowiązek wykupienia samochodu, sytuacja wyglądałaby inaczej. Sposób, w jaki konstruowane są umowy leasingu sprawia jednak, że wykupienie pojazdu wiąże się z koniecznością podpisania kolejnej umowy, w tym przypadku kupna sprzedaży. W praktyce rzeczywiście daje to możliwość przedsiębiorcy na dwukrotne odliczenie podatku od tego samego samochodu i przez tego samego przedsiębiorcę.
Biorąc pod uwagę wszystkie inne korzyści podatkowe związane z finansowaniem samochodów poprzez leasing, okazuje się, że dla większości przedsiębiorców po prostu nie ma lepszej możliwości na zbudowanie floty czy na zdobycie pojazdu pozwalającego usprawnić działalność firmy. Oczywiście przed podjęciem decyzji o wyborze sposobu finansowania należy wziąć pod uwagę wszystkie możliwości i przełożyć je na własne przedsiębiorstwo. W określonych przypadkach może się bowiem okazać, że leasing nie daje żadnych korzyści i zdecydowanie ciekawsze będzie zaciągnięcie kredytu samochodowego. Dotyczy to osób opodatkowanych ryczałtem. W przeciwnym razie leasing operacyjny i późniejsze wykupienie samochodu pozwoli oszczędzić znaczną ilość pieniędzy, które mogą znacznie pomóc w utrzymaniu dobrej kondycji naszej firmy.