Polscy przedsiębiorcy bardzo często korzystają z leasingu dla firm. Jak przedstawiają się zasady korzystania z niego?
Leasing to najpopularniejszy sposób finansowania floty samochodowej wśród polskich przedsiębiorców. Wyróżniamy cztery typu leasingu dla firm, którymi są: leasing bezpośredni, pośredni, kapitałowy, no i oczywiście leasing operacyjny. Każdy z tych rodzajów różni się pewnymi szczegółami i z nieco odmiennymi procesami udzielania go, co przekłada się na konieczność dopełnienia innych formalności.
Sprawdź też: MTR, czyli wynajem średnioterminowy a leasing
Leasing - nieważne od rodzaju - jest związany z wartością przedmiotu leasingu, a także z wysokością pierwszej wpłaty wykonywanej przez firmę. Od tych dwóch czynników zależy szereg innych wymogów stawianych przed leasingobiorcą. Przede wszystkim przedsiębiorca powinien dokładnie poznać ofertę leasingodawcy. Jest to krok wstępny do zawarcia korzystnej umowy i zdecydowanie najważniejszy, ponieważ określa zasady, na jakich będziemy mogli skorzystać z tej formy finansowania. Mamy tu na myśli takie szczegółowe informacje, jak wysokość wpłaty początkowej, okres leasingowania, wszystkie informacje na temat ceny przedmiotu umowy i daty jego wykupu. Co więcej, należy zwrócić uwagę na kwestie związane ze spłatami rat oraz ubezpieczenia czy zaistnienia szkody. To wszystko razem wzięte składa się na ofertę leasingową.
W przypadku pełnej procedury, która wiąże się z dobrami o wyższej wartości, od leasingobiorcy wymaga się pełnej dokumentacji firmowej, w której skład wchodzą opinia banku prowadzącego rachunek firmy wnioskującej, deklaracje podatkowe z ostatniego okresu oraz dowody nadania NIP i REGON. Co więcej, musimy przekazać zaświadczenia od ZUS i urzędu skarbowego wskazujące na to, że firma nie zalega z opłatami. Ponadto, leasingodawca wymaga deklaracji rozliczenia za poprzedni rok, sprawozdań statystycznych na temat działalności firmy oraz często weksla in blanco. Jeśli przekażemy naszemu leasingodawcy niezbędne dokumenty, przechodzi on do właściwej oceny naszej zdolności i wiarygodności kredytowej. To właśnie na tej podstawie zostanie nam później przyznany leasing lub nie.
Sprawdź też: Tarcza podatkowa w leasingu operacyjnym - oblicz, ile zaoszczędzisz
Jeśli wniosek leasingowy firmy zostanie rozpatrzony pozytywnie, to jej właściciel może przejść do podpisania umowy leasingowej. W tym przypadku zaleca się przedsiębiorcom dokładne czytanie wszystkich warunków umowy, by zabezpieczyć się przed ryzykiem pojawienia się w przyszłości nieprzewidzianych i niemile widzianych niespodzianek w zakresie realizowania postanowień umowy.